SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Cumhur İttifakı'nda derin çatlak: AK Parti istiyor MHP istemiyor

Cumhur İttifakı'nda derin çatlak: AK Parti istiyor MHP istemiyor

20 Eylül 2021 Pazartesi - 11:28

AK Parti ve MHP'nin Cumhur İttifakı'nda seçimlerde uygulanması istenen dar ve daraltılmış bölge konusunda çatlak var.

AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa üzerinde çalıştığı yasa teklifleri için MHP, “dar ve daraltılmış bölge seçim sistemleri” tartışmalarına son noktayı koydu. 

MHP, “Her iki sistemin, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etnik yapıyı güçlendireceği kanaatinde” “bu nedenle sistem tartışmasını” doğru bulmuyor. Öte yandan AKP kanadı ise İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde her iki seçim sisteminden birinin uygulanması halinde “partinin oyunun artacağını” hesaplıyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre,  AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı ve en son iki liderin seçim barajının yüzde 7 olmasında mutabakata vardığı Siyasi Partiler Yasası ve seçim yasaları üzerindeki çalışmalarda, “belirleyici partinin MHP olduğuna” dikkat çekiliyor.

Bahçeli’nin, “dar ve daraltılmış bölge seçim sisteminin uygulanması durumunda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki etnik yapıların ve aşiretlerin güçleneceği” uyarısında bulunduğu ifade edilirken, “bu nedenle AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı seçim yasaları teklifinde de dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerinin uygulanmasından vazgeçildiğinin” altı çiziliyor. MHP, her iki seçim sisteminin uygulanmasında “seçim çevrelerinin nasıl daraltılacağının, temsilde demokrasi için belirleyici etken olduğunu” savunuyor.

Ancak AK Parti’nin, bugünkü mevcut sistemin uygulanmasından en fazla yararlanan partinin “ CHP olduğunu” savunduğu, dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerinin uygulanması durumunda ise özellikle İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde “AK Parti’nin milletvekili sayısının ciddi anlamda artacağı” simülasyonlarının üzerinde durduğu da ifade ediliyor. Bu nedenle AKP’nin, “çalışmayı TBMM’deki komisyon ve genel kurul sürecine bırakmaktan yana olduğu” da savunuluyor.

MHP’nin ise ittifakın çalışmasında, Bahçeli’nin daha önce 11 maddelik önerisinde belirttiği, “siyasi partilere devlet yardımı şartlarının yeniden düzenlenmesi, milletvekillerinin parti değiştirmeleriyle ilgili etik kuralların belirlenmesi, milletvekili dokunulmazlığının kamu vicdanının kabul edeceği makul esaslara bağlanarak, belli durumlar dışında kaldırılması” gibi konulara eğilmesini istediği kaydediliyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Osman Bilgili
28 gün önce
Çatlak sizde var.Hatra su aliyorsunuz.Safiniz belli.Bizimkide belli..Hürmetler
ali
28 gün önce
bu sonraki konular öncelik ilk olarak yapılması gereken akp ve cumhurbaşkanına yük olan bakanların tasfiye edilmesi olmalıdır. yenilir yutulur olmayan iddialar altında akp ezilip bu bakanların yükünü kaldıracağına bu iddialar altında kalsın bakanlar ve akp sırtında bu kötürüm olan yükü silkeleyip atsın değiştirilsin iddialı bakanlar.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap