SON DAKİKA

Haber > CHP'den referandum çağrısı!

CHP'den referandum çağrısı!

27 Haziran 2019 Perşembe - 16:59

Yerel seçimlerden büyük bir zaferle çıkan CHP, seçimlerin ardından gündemini ekonomi ve yeni anayasa’ olarak belirledi. CHP kurmayları, bu konuda gündem oluşturmak ve referandum için düğmeye basacak.

Ekonomide düze çıkmanın tek yolunun da kamuda liyakat, ekonomi kurumlarında bağımsızlık ve denge ve denetim mekanizmasının çalışması olduğunu vurgulayan CHP yönetimi, krizin tek adam rejimine aşılamayacağını savunuyor. Yapılan araştırmalarda da, vatandaşın “Tarafsız cumhurbaşkanı” isteğinin altı çiziliyor. Referandum yapılması durumunda büyük bir çoğunluğun buna ‘'Evet'' diyeceği de vurgulanıyor.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göre Kılıçdaroğlu bu konuda, “Darbe hukukundan arınmış bir Anayasa istiyoruz. Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığı konusunda bir referandum için her an hazırız. Temel sorun rejim değişikliğinin ortaya çıkardığı büyük buhrandır. Rejim değişikliği sorunları derinleştirdiği için devlette liyakat ortadan kalktığı için ucube bir yönetimle karşı karşıyayız. İki idare var. Biri saray, diğeri ise devlet. Birinde liyakat diğerinde saraya sadakat esas. O nedenle hayatımızın her alanında sorun yaşıyoruz” dedi.

CHP liderinin hafta başında tüm siyasi partilere yeni anayasa ve tarafsız cumhurbaşkanlığı referandumu için yaptığı çağrının devam etmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun diğer partilerin liderleri ile bu konuda görüşebileceği de belirtildi. CHP Parti Meclisi de 1 Temmuz günü toplanacak. Tüm milletvekilleri ile Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin de katılacağı toplantıda, İstanbul seçimleri ile ‘'Tarafsız Cumhurbaşkanı'' konusu ele alınacak.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap