SON DAKİKA

Haber > Siyaset > CHP'den 16 maddelik ekonomi önerileri

CHP'den 16 maddelik ekonomi önerileri

18 Mayıs 2020 Pazartesi - 13:22

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, AK Parti iktidarına 16 maddelik ekonomi önlem paketi teklifi sundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar:

Türkan Saylan'ı, hayatını bilime veren değerli hocayı ölümünün 11. yılında anmak istiyorum.

Türkiye ciddi bir ekonomik kriz değil, ciddi bir ekonomik buhranla karşı karşıyadır. Bir ekonomik buhranın yükünü en fazla esnaf, çiftçi, emekli, yoksul, öğrenci, geniş halk kitleleri çeker. Ekonomik buhrana karşı mücadele spekülatif kazanç peşinde koşmayan herkesin ortak sorunudur. 

Buhrandan çıkış programları asgari müştereklerde azami mutabakatların sağlanacağı programlardır. Bu çerçevede mevcut iktidar koşullarında buhrandan çıkış için önerilerimizi paylaşmayı önemli görüyoruz. Önümüzdeki süreçte mevcut buhranın aşılması için iktidarın adım atması gereken alanları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Hükümet hem güven vermek hem kamuoyu desteği sağlamak için öncelikle 2 alanda kararlı olmak zorundadır.

1) Kamuda israfa son vereceğini hükümet millete kanıtlamalıdır. 

2) Yeni bir bütçeyi, yeni bir planı TBMM'ye sunmalıdır. Bu normalleşmenin ilk adımı olmalıdır. 

3) Yeni bir merkez-yerel dengesi kurulmalıdır. 

4) Devlet yönetiminde liyakat esas kılınmalıdır. Liyakatı esas alacağını garanti etmelidir.

5) Sayıştay gerçek işlevine kavuşturulmalıdır. Hükümet işi ehline vermelidir.

6) Hükümet özel kurumların bağımsızlığını yeniden sağlayacağını açıklamalıdır. 

7) Kamu ihale yasaları yeniden düzenlenmelidir. Kamu ihale yasasının ivedilikle değiştiriceğini garanti etmelidir.

8) TBMM'de kesin hesap komisyonu kurulmalıdır. Kesinleşen bütçe harcalamalarını gösteren, sağlıklı bir zeminde tartışılması için, oluşturulmalıı. Ve bu komisyonun başkanlığı muhalefete verilmeli.

9) Ulusal vergi komisyonu kurulmalıdır. 

10) Ekonomik ve sosyal konsey oluşturulmalıdır.

11) Yargı bağımsızlığı kesin olarak sağlanmalıdır. Kuvvetler ayrılığını sağlayacak adımların atılacağını garanti etmelidir. 

12) Düşünceyi ifade ve basın özgürlüğü güvence altına alınmalıdır. Her türlü baskıya söz vereceğini kamuoyuna açıklamalıdır.

13) Seçim barajı kaldırılmalıdır. Demokrasilerde asıl olan milletin iradesinin olduğu gibi meclise yansımasıdır. Darbelerin yasalaştırdığı seçim barajı derhal kaldırılmalıdır.

14) Siyasi ahlak yasası çıkarılmalıdır. Hükümet vatandaşla siyasetçi arasındaki itibarı korumalıdır.

15) Güçlü bir stratejik planlama teşkilatı kurulmalıdır. 

16) IMF ile yeni düzen netleştirilmelidir. 

Biz önerilerimizi önce halkımıza, devletimizi yönetenler, STK'lara ve üniversitelere sunuyoruz. Önerilerimiz girgaptan çıkabilmenin reçetesidir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Süper lig kaldığı yerden devam etmeli mi?

Yorumlar


550

derya
18 gün önce
Onaltı maddeyi kitaplık çapta okumalıyız. Planlama çok önemlidir. Muhalefetteki partilerinde partilerin en az üç-beş maddesini okumalıyız.İçerden ve dışardan borç bulmada , kaynak bulmada güçlü muhasebemiz olmalıdır. Bu geçiş durumunda bol para basarak yapalım diyenler var. Kaynak bulmada ödeme süresi ve faiz konusuda önemlidir.Gayret etmeliyiz...
lecla
18 gün önce
İçerden ve dışardan borç para bulma Bakanlığı çok önemlidir. Milletvekillerinin ilmi olmayan angarya konuşmaları rendelenmelidir.
osman
18 gün önce
Muhalefet Belediyelerinde liyakatlı hizmet varsa,kaliteli de hizmet olmalı...Kaliteli hizmetin olup olmadığını o kentlerde yaşayan halk bilir.
sinan
18 gün önce
İMF 'ye neden gidiyoruz? Paraya ihtiyacımız olunca. Döviz bulmada ,kaynak bulmada 1950 yılından bugüne kadar ter dökülmektedir. Türk ekonomisin en büyük değeri 2002 yılından 2020 yılına kadar ki,dönemlerdir.Bu dönemlerde kaynak bulmak çok kolay değildir. Çünkü içerden ve dışardan karşılaşılan sorunlar çok kolay sorunlar değildi. Necip Türk Milletine ve Devletine yaptıkları çalışmalarla Sayın SOYLU ve Sayın BAYRAKTAR var....Gerçek büyük Mİmarlarımızdırlar.. Selam olsun...
bulut
18 gün önce
Dünya bir okul.İnsanlarda mesleklerinin öğretmenleri..TBMM den kürsüden konuşan Milletvekilleri, öğretmen olarak 80 milyon dinliyor. Milletvekillerinin sözleri altın gibi değerli olmalıdır. Bulan,dinleyen sevinmeli,bulamayanlar ise üzülmelidir..Milletvekillerinin hal ve haretleri çok önemlidir.
aslangil
18 gün önce
İMF nedir ? İMF bir fırsat kollayıcısıdır. Fırsat buldumu kullanır. İMF 'nin en büyük fırsat bulduğu dönemler 1970 ile 1980 arasında...Maksimum fırsatlar Ecevit döneminde oluşmuştur. O kadar ki,zamanın maliye bakanı kendini vurmuştur. Kendimizi vurmayalım Ortak akıl kullanalım...
parya
18 gün önce
Dünyada hangi devlette Ulusal Vergi komusyonu vardır? Buna neden ihtiyaç duyuluyor açıklanmalı...
serin
18 gün önce
Devlet yönetiminde liyakat esas alınmalı (Mad.4 ) Belediyelere yapılan atamalara bakınız,liyakat demek partili kişiler demek...İsbat mı, Belediyelerdeki atamalara bakınız. Başkan yardımcıları ve daire başkanları...Bir tane liyakat var mı?
kaplan
19 gün önce
Sen önce teröristlerle kol kola yürümekten vazgeç.Düş chpnin yakasından.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap