SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Cemil Çiçek çağrısını yineledi: Siyasiler tövbe etmelidir

Cemil Çiçek çağrısını yineledi: Siyasiler tövbe etmelidir

18 Ekim 2021 Pazartesi - 14:26

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek, siyasierin tövbe etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek, siyasetin gündemine ilişkin olarak Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat'a açıklamalarda bulundu. 

Siyasiler arasındaki gerilimi değerlendirerek 'üslup', 'sert tartışmalar', 'kutuplaşmalar' gibi yaşanan tartışmalar üzerinden siyasilerin tövbe etmesi gerektiğini söyleyen Cemil Çiçek hakkında Yavuz Donat, yazısında şu değerlendirmeyi yaptı:

"Ülkenin, en başta siyasetçilerin tövbeye ihtiyacı var" görüşünü dile getiren Çiçek,

'Gerilim... Yüksek gerilim... Bir türlü düşmüyor.

Cemil Çiçek'e göre... Bunun nedeni, 'Üslup... Sert tartışmalar... Kutuplaşma.'

Cemil Bey, "Ülkenin... En başta siyasetçilerin... Tövbeye ihtiyacı var" diyor:

Yani... Yaptıklarımızdan pişman olduğumuzu... Üslup hatalarımızı... Bir araya gelmemiz gerektiğini... Samimiyetle itiraf edebilmeliyiz."

73 yaşında olduğunu belirterek 'siyaset adına kahır da çektiğini, ikbal de gördüğünü' söyleyen ve üslup ve tartışma olarak bugün yaşananların doğru olmadığını vurgulayan Çiçek, "Bir ülkenin gelişmişliği sadece kişi başına düşen milli gelirle veya bin kişiye kaç araba düştüğü ile ölçülmez. Müzakere, tartışma, diyalog kültürü, üslup da bir gelişmişlik göstergesidir" diye konuştu.

Yavuz Donat'a televizyon programlarındaki tartışmalardan da yakınan Çiçek, şunları kaydetti:

"Akşamları TV kanalları, sanki horoz dövüşü sahneleri gibi... Hep aynı isimler... Aynı üslup... Aynı nakarat... Var olan tansiyon, daha da yükseliyor. Kimse kusura bakmasın... İyileri tenzih ediyorum."

Çiçek, Donat'ın "Sayın Çiçek... Görünen o ki siyasi tansiyon, 2022'de daha da yükselecek" şeklindeki yorumuna da "Evet... Maalesef... Ardından 2023 geliyor... Seçim kazanılır, kaybedilir... Bunlar olağan şeyler... Ama ülkeyi kaybetmemek lazım... Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi koruyalım" diye yanıt verdi.

ÇİÇEK'İN TÖVBE ÇAĞRISI

Kasım 2020'de "Bize yargı reformundan önce insan ve ahlak reformu lazım" diyen Cemil Çiçek, "Bize topyekun bir tevbe-i nasuh lazım" şeklindeki ifadeleriyle gündeme gelmişti.

Çiçek, Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin'e yaptığı açıklamada tövbe konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Nasuh, samimiyeti anlatıyor. Tevbe-i nasuhla tövbenin samimi olması gerektiğini belirtiyorum. Bu kavramı kullanmakla şunu kastediyorum. Siyaset kurumu, toplumun siyasete yön veren, siyasetten beklentisi olan önde gelen kişi ve kurumlarının hepsinin birlikte samimi bir tövbeye ihtiyacımız var. Tövbe edip aynı günahları işleyeceksek bu kabul edilir olmaz. Tövbe ancak samimiyetle yapıldığı zaman bir anlam taşır."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

muammer
1 ay önce
sizi esir alan mı var 10,20,30 tövbenizi edin; 1983 den beri vekilsiniz, şimdimi aklınıza geldi. çuvalın ağzını diktin , daha dikmeyenler var. onlar daha Harun
Serkan
1 ay önce
Neden bunu bakan olduğun, Meclis başkanı olduğun veya çoçuklarının ballı güvenlik ihaleleri aldığı zaman söylemiyorsunda şimdi söulüyorsun......
adil
1 ay önce
gunahlari icin herkes tevbe etmeli ama isledikleri suclar icinde tipis tipis gidip mahkemelerde hesap verecekler

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap