SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Berat Albayrak'ın gizli planı ne? The Economist yazdı...

Berat Albayrak'ın gizli planı ne? The Economist yazdı...

21 Mart 2021 Pazar - 13:13

The Economist dergisi, Naci Ağbal Türkiye’de parasal disiplini yeniden tesis etmeye çalışıyor” başlıklı bir yazıyı perşembe günü Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi yazmıştı. Dergi aynı yazıda Berat Albayrak'la ilgili flaş iddiada da bulundu.

Economist dergisi, ‘Ankara’nın Cesur Bankacısı – Naci Ağbal Türkiye’de parasal disiplini yeniden tesis etmeye çalışıyor” başlıklı bir yazıda, ‘son birkaç ayda TL’ye yeni bir hayat verdiğini, Merkez Bankası’nın itibarını yükselttiğini ve rezervleri yeniden doldurmaya başladığını’ söylediği Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın politikalarını ve bu politikaların olası geleceğini ele aldı.

AĞBAL'IN GÖREVİ SÜRDÜRÜP SÜRDÜRMEYECEĞİ BELİRSİZ

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Economist “Ağbal üç yıldan az sürede yüzde 5’e çekmek istediğini söylediği enflasyonu boğmak için para politikasını sıkı tutacağını söylüyor” diyor, ancak Ağbal’ın bu politikayı, hatta görevini sürdürüp sürdüremeyeceğinin belirsiz olduğunu vurgulayan dergi şöyle devam ediyor;

“Ağbal göreve geldiğinde, işine karışmayacağına söz veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ana kadar bu sözünü tuttu. Ancak Merkez Bankası’nın geleceği Cumhurbaşkanının merhametine kalmış.

Türkiye’nin 2023’e dek genel seçime gitmesi gerekmiyor. Ancak olası erken seçim dedikoduları var.

Bu dedikodular arttıkça, Ağbal üzerindeki parasal disiplini, ekonomik büyümeyle değiştirme baskısı daha da artacak.
Erdoğan şimdiden son faiz artışlarından rahatsızlığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı iki yıldan kısa süre içinde, Ağbal’ın iki selefini görevden aldı. Üçüncüsünü almakta tereddüt etmeyebilir.”

ALBAYRAK'IN PLANI

Dergi, aynı derecede ‘kaygı verici’ olarak nitelediği bir ihtimalin de “2018’de Maliye Bakanlığı’nda Ağbal’ın selefi olarak göreve gelen ve rakibi Merkez Bankası’nın başına getirildiğinde dargın bir şekilde istifa eden, Erdoğan’ın kızlarından biriyle evli olan ve bir zamanlar Türkiye’nin en güçlü ikinci adamı olarak kabul edilirken, görevi bırakmasının ardından bir kez bile ortalarda görünmeyen Berat Albayrak’ın hayaleti olduğunu” belirtiyor.

Albayrak için “Geri dönüşünü planlıyor olabilir” diyen dergi, Şubat sonunda Erdoğan’ın damadının sicilini ve Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini bu kadar çok kullanmasını savunmasının bunun bir işareti olabileceğini vurguluyor.

(Dergi yayına girdikten sonra Merkez Bankası, politika faizini piyasa beklentilerinin de üzerinde 200 baz puan artırarak yüzde 17’den yüzde 19 seviyesine yükseltti.)

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
5 ay önce
Esas gizli plan günü geldiğinde ülkeden de gizlice kaçmak! Yanında da muhterem .....
Erdo
5 ay önce
Sayın Berat Albayrak'ın ülkeye hizmetten başka derdi yok. Üzülmeyin o sizin gibi değil.
Doğru söz
5 ay önce
128 milyar nerede? İtibardan tasarruf etmemeye mi harcandı? Yeteeeeeeeeeeeer!

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap