SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Babacan'dan Erdoğan'a: 'Hasarı TCMB döviz satarak gideremez'

Babacan'dan Erdoğan'a: 'Hasarı TCMB döviz satarak gideremez'

03 Aralık 2021 Cuma - 10:30

Babacan, Erdoğan'ın kendi ürettiği, 'Benim tezim' diye ortaya koyduğu bir modelin hasarını "Merkez Bankası döviz satarak gideremez" diyerek iktidarı eleştirdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası'nın dövizdeki artışa döviz satarak müdahale etmesini eleştirdi.

Babacan, "Cumhurbaşkanı'nın kendi ürettiği, 'Benim tezim' diye ortaya koyduğu bir modelin hasarını, Merkez Bankası döviz satarak gideremez" tepkisini gösterdi. 

Merkez Bankası'nın sadece döviz satışı aracılığıyla kuru kontrol etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Babacan, "Eğer bu mümkün olsa 1 Ocak 2019'dan 30 Eylül 2020'ye kadarki 21 aylık süre içerisinde 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır satan Merkez Bankası herhalde o gün kuru kontrol edebilirdi değil mi" sorusunu sordu.

Merkez Bankası'nın politikasının sadece döviz rezervlerini erittiğini ifade eden Babacan şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı'nın kendi ürettiği 'benim tezim' diye ortaya koyduğu bir modelin hasarı Merkez Bankası döviz satarak gideremez bir süre sonra ne olacak bakacağız eksi 50 milyar dolarlık net rezerv inmiş eksi 60'a, eksi 70'e sonucu bu bunun. Bunu görmüyorlar mı? Zaten eksi 50 milyar dolara inmiş net döviz rezervini daha da döviz satarak daha da eksiye batıracaklarını görmüyorlar mı? Asıl temeli sağlamlaştırmaları lazım. Havuzun dibi delik çatlaklar var su dökerek havuzu doldurmaya çalışıyorlar."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap