SON DAKİKA

Haber > AYM'den 5 parti hakkında suç duyurusu!

AYM'den 5 parti hakkında suç duyurusu!

22 Mart 2019 Cuma - 14:30

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) bazı siyasi partilerin 2016 ve 2017 yıllarına yönelik mali denetimine ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 5 siyasi parti hakkında mali  denetimlere ilişkin yükümlülükleri yerine getirmedikleri gerekçesiyle Ankara  Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. 

Yüksek Mahkemenin bazı siyasi partilerin 2016 ve 2017 yıllarına ait  mali denetimlerine ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Türkiye Birlik Partisinin 2016 ve 2017 yılları ile Türkiye  Ekonomi ve Kalkınma Partisi, Evrensel Yol Partisi, Türkiye İşçi Partisive  Milliyetçi Türkiye Partisinin 2017 yılına ait kesin hesapları Anayasa Mahkemesi tarafından ele alındı.

Yapılan incelemede Türkiye Birlik Partisi, Türkiye Ekonomi ve Kalkınma  Partisi, Evrensel Yol Partisi ve Türkiye İşçi Partisi genel merkezlerinin söz  konusu yıllara ait kesin hesaplar ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK)  tarafından alınmış, parti genel merkezi ve il örgütlerinin kesin hesaplarının  incelenip kabul edildiğine ve birleştirildiğine ilişkin kararın gönderilmediği  belirlendi.

Ayrıca Türkiye İşçi Partisi ve Evrensel Yol Partisinin 2017 yılında  edindiği taşınmaz ve değeri 100 TL'yi aşan taşınır malların, menkul kıymetlerin  ve her türlü hakların değerleriyle edinim tarihlerini ve şekillerini gösteren  listeyi de  göndermedikleri belirlendi.

Bu arada Milliyetçi Türkiye Partisi ile Türkiye Birlik Partisi,  Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi, Evrensel Yol Partisi, Türkiye İşçi Partisi  ve Milliyetçi Türkiye Partisinin mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve  belge düzeninin oluşturulmaması ile hesabın dışında gelir ve gider  oluşturulmasının inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler olduğu  değerlendirildi.

Yüksek Mahkeme bu nedenlerle söz konusu partiler hakkında 2820 sayılı  Siyasi Partiler Kanunu'nun 74'üncü maddesi ve aynı Kanun'un 111'inci maddesi  uyarınca yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç  duyurusunda bulunulmasını kararlaştırıldı.

AYM ayrıca 5 partinin kesin hesaplarının denetimi  gerçekleştirilemediğinden ilgili yıllara ait hesaplarının kabul edilmesinin  mümkün olmadığına hükmetti.
Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap