SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Ankara kulisleri bunu konuşuyor! 3. ittifak iddiası

Ankara kulisleri bunu konuşuyor! 3. ittifak iddiası

28 Ocak 2022 Cuma - 14:57

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun İYİ Parti ve DEVA Partisi ile birlikte yeni bir ittifak kurmak istediği iddia edildi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamanın perde arkasında üçüncü ittifak arayışı olduğu ortaya çıktı. Davutoğlu'nun, İyi Parti'yi de yanına alarak Millet'ten bağımsız üçüncü bir ittifak kurmak istediği belirtildi.

"GÖRÜŞMELERİ YENİ İTTİFAK GİBİ YORUMLAMAMAK LAZIM AMA BUNLAR DA KONUŞULMALI"

Davutoğlu'nun, Babacan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada 'yeni ittifak' mesajı vermesi kulisleri hareketlendirdi. Davutoğlu ile Babacan, önceki gün bir araya geldi. Görüşmenin ardından Davutoğlu, yaptığı açıklamada, "Görüşmeleri yeni ittifak gibi yorumlamamak lazım ama bunlar da konuşulmalı" ifadelerini kullandı.

"DAVUTOĞLU'NUN İZLEDİĞİ POLİTİKA KONUSUNDA RAHATSIZLIKLARIN YAŞANIYOR"

Davutoğlu'nun bu ifadeleri sonrasında kulislerde yeniden "Merkez sağ siyasette yeni bir ittifak mı doğuyor" sorularını beraberinde getirirken, edinilen bilgilere göre Millet İttifakı içindeki bazı partilerde "Davutoğlu'nun izlediği politika konusunda rahatsızlıkların yaşandığı" belirtiliyor. Başta CHP ve İYİ Parti olmak üzere altı muhalefet partisi, "güçlendirilmiş parlamenter sistem" için birlikte çalışıyor. Ortak masadaki genel başkan yardımcıları arasında "sorun yaşanmazken", Davutoğlu'nun ise "Gelecek Partisi daha fazla görünür olmalı. Neden sürekli İYİ Parti ve CHP gündemde" şeklinde "serzenişte bulunduğu" iddia ediliyor.

"KILIÇDAROĞLU'NUN ADAY OLMAMASI YÖNÜNDE İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre siyasi parti temsilcileri, "Davutoğlu'nun en başından bu yana Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı'na aday olmasını istemediğini" belirtiyor. Görüşmelerde de Davutoğlu'nun zaman zaman diğer partilerin genel başkanlarına "AK Parti tabanı CHP'ye oy vermek istemiyor" şeklinde değerlendirmelerde bulunduğu da ifade edilirken, Davutoğlu'nun Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmelerde de "Kılıçdaroğlu'nun aday olmaması yönünde ikna etmeye çalıştığı" ileri sürülüyor. Ancak Kılıçdaroğlu'nun, "tüm görüşmelerde kendi parti politikasına göre hareket ettiği, Davutoğlu'nun yorumlarına da nezaketle yanıt vermekten yana tavır izlediği" belirtiliyor.

"GÜÇLÜYÜM" MESAJI VERMEK İSTİYOR

Davutoğlu'nun uzun süreden bu yana aklında "merkez sağ bloktan oluşan bir ittifakın yattığı" ileri sürülürken, "Gelecek Partisi, İYİ Parti'yi de yanına alarak, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ile yeni bir ittifakın da mümkün olduğunu düşündüğü, ancak bu duruma İYİ Parti'nin sıcak bakmadığı" belirtiliyor.

İYİ Parti ile birlikte Demokrat Parti ve Saadet Partisi'nin de "Davutoğlu'nun bu düşüncesine katılmadığı, eğer 2023 seçimlerinde muhalefet cephesi ortak hareket edecekse, bunun ancak Millet İttifakı ile birlikte olması gerektiğine" işaret ediliyor. Davutoğlu'nun bu tavrı diğer siyasi partilerde de "Meclis'te grup kurmak, 'ben güçlüyüm' mesajı vermek istiyor. Bu nedenle de üçüncü ittifakı kast ederek 'Bunlar da konuşulmalı' diyor. Davutoğlu hep ön planda yer almak istiyor" şeklinde yorumlanıyor.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
1
İnanılmaz
1

Yorumlar


550

61 trabzon
3 ay önce
Halil ibrahim efendi Trabzon sporu politikaya altet etme
GÜLE GÜLE
3 ay önce
hiçbir şey yapamazlar emekli perişan mazot,benzin 14tl. .yüzde 30 oy alsınlar öpüp başlarına koysunlar be sefer AKP-MHP KAYBETTİ.BU KADAR ZAM OLUR MU İMAMOĞLU SUÇLU ÖYLE MI.YOK CANIM c
Ahmet uzun
3 ay önce
Buna çok güldüm ya.davutoğlu kendini darı ambarında görüyor sanki,sana kim inanır Davutoğlu,sen dış politikanın yıkım mimari değilmisin yüzde 1,5 Luk Davutoğlu....komik adam:))
HALİL İBRAHİM KESKİN
3 ay önce
KİMLERLE İTTİFAK EDERSENİZ EDİN TAYYİP REİS VE CUMHUR İTTİFAKI ALAYINIZIN DEFTERİNİ DÜRECEK
Tonyalea
3 ay önce
Halil İbrahim hele bi seçim gelsin kimlerin defteri durülecek sende syredersin.
K.Atamer
3 ay önce
Bu konu memleketimin selâmeti için ALLAH'IN mutlak iradesine tabidir.ALLAH yapmak istediği her neyse ki onu insanların üzerinden ve iradesinden oluşturur.Bu çatlak oluşacaksa eğer ALLAH istediği için olur.Tabi bu biz buna mutlak irade sahibi diyoruz.Her konuda hayırlısını nasip et demekten daha büyük bir temennimiz olamaz.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap