SON DAKİKA

Haber > Siyaset > AKP'de kulisler hareketli! Erdoğan'ın yerine o iki isim öne çıkıyor...

AKP'de kulisler hareketli! Erdoğan'ın yerine o iki isim öne çıkıyor...

15 Mayıs 2022 Pazar - 13:22

Deniz Zeyrek, Sözcü'deki bugünkü yazsında AK Parti kulislerinde konuşulanları yazdı. Parti tabanında Erdoğan'ın yerine iki bakanın isminin öne çıktığını söyledi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, cumhurbaşkanlığı seçimleri için muhalefette aday sıkıntısı yaşanmadığını söyledi. Zeyrek, Cumhur İttifakı’nın ise yalnızca tek adayı olduğunu o ismin de  Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Erdoğan’ın anketlerde en fazla 40-45 civarında oy alabildiğine dikkati çeken Zeyrek, parti kurmaylarının Erdoğan'a “Kampanyaya yüzde 45'le başlarsak aradaki farkı kapatır ve kazanırsınız” dediğini ancak parti tabanında bir “B Planı” arayışı başladığını yazdı. Takan, “İki bakanın ismi açıktan konuşuluyor” dedi.

"ERDOĞAN, MHP İLE İTTİFAK BOZULMASIN DİYE YENİ AÇILIMA GİDEMİYOR"

Deniz Zeyrek, AK Parti kulislerini kaleme aldığı yazısında şunları söyledi:

"Muhalefet içinde milliyetçi muhafazakâr ve sosyal demokrat partiler var. İktidar ise sadece milliyetçi ve muhafazakâr oyların bir kısmına yaslanmış. En kritik seçmen Kürt seçmen.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda sadece HDP tabanı değil, muhafazakâr Kürtler de belirleyici olacak. Muhalefetin adaylarından Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu Kürt seçmenin oyunu rahat alır. Akşener ve Yavaş da “muhalefetin ortak adayı” olunca Kürtlerden oy alabiliyor. Kürt seçmeni yönlendirmede en etkili isim gibi görünen Selahattin Demirtaş da her fırsatta muhalefetin adayını destekleyeceklerinin sinyalini veriyor. Peki Erdoğan Kürt seçmenden oy alabiliyor mu? Kamuoyu yoklamaları Erdoğan için olumsuz bir tablo çiziyor. Bu tablonun değişmesi için 'yeni bir politika, yeni bir kadro ve yeni bir söylem' gerekiyor. Ancak Erdoğan, MHP ile ittifak bozulmasın diye yeni bir açılıma da gidemiyor.

Geçmişte ekonomik kriz konusunda ‘Yine Erdoğan düzeltir’, ‘muhalefet de düzeltemez’ ya da ‘Muhalefet kazanırsa daha kötüye gidebilir’ gibi algılar iktidarın en büyük kozuydu. Ekonomideki bozulmanın süreklilik arz etmesi ve Erdoğan'ın elindeki bütün yetkiye ve güce rağmen durumu düzeltememesi bu algıyı ortadan kaldırdı. Göçmen krizini de ekonomik krize ekleyin. Artık kamuoyunda ‘Daha kötüsü olamaz’ ve ‘Rn kötü muhalefet dahi bundan daha iyi olabilir’ gibi algılar oluştu. Bu da kimlik siyasetinin yanı sıra ekonomik koşulların da Erdoğan'ın aleyhine döndüğünü gösteriyor.”

Beğendim
0
Sevdim
2
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

ALİ TAŞTEPE
3 gün önce
SAYIN CUMHURBAŞKANIM TABANINA HAKİM OLAMADIN. İLLERDEKİ VEKİLLER VE İL TEŞKİLATLARIN MHP Yİ HEP YOK SAYDI. MHP NİN SEÇMENİNİ KÜSTÜRDÜNÜZ. TANIDIĞIM BİR ÇOK ÜLKÜDAŞIM MOBBİNG DEN EMEKLİ OLDU. BİR ÇANAKKALE DE GURUP BAŞKANINIZ VAR SANKİ DÜNYAYI O YARATMIŞ. 6 OYUM VAR BU ZAT YÜZÜNDEN CUMHURBAŞKANLIĞI OYUMUZ BOŞŞŞŞŞŞŞ.
Ahmet
6 gün önce
2023 e az kaldı. Herşeye zam yap % 200-300 ama emeklinin bayram ikramiyesine 1 kuruş zam yapma bu emekliler bunu unuturmu sanıyorsun.
Ahmet
6 gün önce
E be Türkiyem 20 yıl yeter gayri,yeni bir heyecan lazım bize

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap