SON DAKİKA

Haber > Siyaset > AK Parti'den MHP'ye bomba teklif! İşte iki partinin anlaşamadıkları konu

AK Parti'den MHP'ye bomba teklif! İşte iki partinin anlaşamadıkları konu

25 Mayıs 2021 Salı - 10:47

AK Parti’de, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki “Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu”, çalışmalarını tamamladı. AK Parti’nin çalışmasında, “seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi ve sonradan kurulan parti gruplarına ilişkin sınırlamaların olduğu” belirtiliyor.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nca (MYK) geçen yıl, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yaşama geçirilmesinin ardından seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere bir komisyon kurulmasına karar verilmişti. Bu kapsamda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında, 4 Haziran 2020’de ilk toplantısını yapan, ilgili genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinin de yer aldığı komisyon, seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere çalışma yürüttü. Komisyon tarafından hazırlanan metin de Yazıcı tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu. 

MYK’YE DE SUNULACAK

Hazırlanan çalışma gelecek hafta gerçekleştirilecek AK Parti MYK toplantısında MYK üyelerine de sunulacak. Erdoğan’ın onayının ardından metin MHP ile de paylaşılacak. Komisyonca hazırlanan çalışma daha sonra diğer siyasi partilere iletilecek. Edinilen bilgiye göre, çalışma seçim sisteminde bazı değişiklikler de içeriyor. MHP, “dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine” karşı çıkarken, “AK Parti’nin de dar bölge seçim sisteminde, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre bir düzenleme yaptığı” ileri sürülüyor.

Bununla birlikte AK Parti’nin çalışmasında, “seçim barajının yüzde 7 olması ve sadece barajı geçen partilerin Hazine yardımından yararlanması” gibi önerilerin bulunduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca çalışmada, “sonradan kurulan parti gruplarına da bazı sınırlamaların getirildiği” belirtilirken, “milletvekillerinin partilerden istifası ve başka bir partiye geçişlerini zorlaştıracak adımların da atıldığı” ileri sürülüyor. (Cumhuriyet)

Beğendim
0
Sevdim
1
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

M.Birinci
6 ay önce
Hazineden para hiç bir partiye verilmemeli.Her seçimde hazine boşaltılıyor.Milletin parası ile sokaklar kirletiliyor,kafalar şişiriliyor.Parası olmayan parti kurmasın,nedir bu savurganlık..
Serkan
6 ay önce
Acele edin, MHP yi %7 de kurtaramayabilir...
Ahmet
6 ay önce
Ne yani %7 bile oy alamaz. Verdiğim oylar kendisine haram olsun. Bundan sonra verirsemde bana haram olsun.
Malkoç
6 ay önce
Bahçeli istemiştir barajın 7 ye inmesini yakında bırakır kaçar dün Erzurum’da alsana ip demişdi yakın zamanda ise kıvırıp kaçar siyasetci ve devlet adamı ahlakini yemiş içmiş

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap