SON DAKİKA

Haber > Siyaset > AK Parti'de kabine değişiyor! Erdoğan o bakanın üstü çizdi

AK Parti'de kabine değişiyor! Erdoğan o bakanın üstü çizdi

21 Ocak 2022 Cuma - 12:53

AK Parti iktidarı ABD ile ilişkileri yeniden düzeltmek için kabine değişikliğine hazırlanıyor. İddialara göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun üstü çizildi, istifaya zorlanıyor.

AK Parti iktidarı, Halkbank ve S-400 gibi birçok meselenin olduğu ABD ile ilişkileri yeniden düzeltmek için harekete geçiyor. Kabine değişikliğine hazırlanan AK Partide, iddialara göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun üstü çizildi. İstifaya zorlandığı öne sürülen Çavuşoğlu'nun yerine ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın geleceği belirtiliyor. 

Birgin yazarı İbrahim Varlı'nın iddialarına göre Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE) ile Suudi Arabistan gibi Körfez Arap ülkeleriyle başlayan Mısır, Ermenistan'la devam eden yeni 'açılım' sürecinin, Joe Biden başkanlığındaki ABD'nin yeni yönelimleri doğrultusunda tam gaz devam ettiği, AKP hükümetinin de bu kapsamda yeni bir sayfa peşinde.

İbrahim Varlı, "Bu sayfanın nasıl açılacağı, Saray rejiminin atacağı adımlara bağlı olarak şekillenecek. Görünen o ki dış politikada makas değişikliğine gitmek zorunda kalan rejimin, yeni bir başlangıç için faturayı birilerine kesmesi gerekecek" değerlendirmesinde bulunuyor.

İbrahim Varlı'nın yazısındaki iddiaları şu şekilde:

"NELER OLUYOR?

"1) Çavuşoğlu istifaya zorlanıyor: İddia o ki “Şahsım” rejimi olası bir krize yol açmadan Çavuşoğlu’ndan kurtulma derdinde. Çavuşoğlu’nu ekarte etmek, istifaya sürüklemek için de gerçekleştirmek istediği atamalara kilit vurulmuş durumda. Bekletilen onlarca, yüzlerce atamaya karşın “Hiç mi birini beğenmediniz” demesi gereken Çavuşoğlu da yediği çiziğin farkında olarak kulağının üstüne yatıyor.

2) İbrahim Kalın’ın gözü Dışişleri’nde: İlk günden bu yana Erdoğan’ın en yakınındaki çekirdek kadrodan olan İbrahim Kalın’ın da etkisini kullanarak atamaları durdurduğu iddialar arasında. Yaşanılan kan kaybıyla beraber iktidar gemisi su alırken Erdoğan, dağılmaya yüz tutan kadroları bir arada tutma, onlara söz geçirme konusunda artık eskisi gibi mahir değil. Saray için gruplar, klikler herkes dümeni kendisine tutmaya çalışıyor. İbrahim Kalın olmazsa yıllarca Dışişleri Bakan Yardımcılığı yapan Sedat Önal da aportta bekliyor.

3) Washington’a mesaj gönderiliyor: Yaklaşık sekiz yıldır bakanlık yapan Çavuşoğlu’na geçmişin tüm bakiyesi yıkılarak Biden yönetimine sinyal gönderiliyor. Kalın son üç ayda 2 kez Amerika’ya gitti. Bu ziyaretlerin birini de Savunma Bakanı Hulusi Akar ile gerçekleştirdi. Ankara-Washington hattının en önemli bağlantısı olan Kalın, iktidar cephesindeki Atlantikçi kanadın önemli figürlerinden. Çavuşoğlu yerine Kalın’ın getirilmesiyle Washington ve Biden’a 'yeni dönem' selamı çakılmış olacak."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Doğru söz
4 ay önce
Ne kadar ilginç! Ekonomide ve TL de Başarısız olan RTE Ekonomi Bakanları ile MB Başkanlarını değişip değişip yoluna devam edebiliyor ama 4 büyük kulüp başkanı aynı şeyi en çok 2 bilenedin 3 defa yapabiliyor. Demek ki millet takımlarını ülkelerinden çok seviyor ki takımlarında tolerans yok ama ülkelerinde var.
Bilal Bilgin
4 ay önce
Asparagas Birgün haberi hemen atladınız! Çavuşoğlu kabinenin en başarılı üç bakanından biri.
kaplan
4 ay önce
Çavuşoğlu bunların yüzüne baka baka iyi saydırmıştı.Demekki ondan korkuyorlar.Akıllı adamı kimse istemez.Gerçi kalında ondan aşağı kalmaz.Uslubu farklı kullanır.:)
Doğru söz
4 ay önce
AKP de RTE ev sahibidir, diğerleri maldır. RTE onları mal gibi kullanır ve atar.

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap