SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Ahmet Davutoğlu: Kayyumları kaldıracağım kürtlere anadilde eğitim getireceğim

Ahmet Davutoğlu: Kayyumları kaldıracağım kürtlere anadilde eğitim getireceğim

23 August 2020 Sunday - 12:11

Daha önce kendisine, Kürtçede başbakan anlamına gelen "serokwezir" diye hitap edilmesini isteyen Davutoğlu, son kongresinde Kürtlere anadilde eğitim getirip kayyumları kaldıracağını söyledi.

Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi seçime girme yeterliliğini sağlamak için il ve ilçe kongrelerini yapmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Van Kongresi'nde konuşan Davutoğlu'nun gündeminde kayyumlar ve anadilde Kürtçe eğitim vardı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

KÜRTLERE ANADİLDE EĞİTİM

"Kürt meselesi esas olarak ülkemizdeki demokratik hakların eksikliğinden ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklanmıştır. Çözüm kimliklere dayalı her türlü̈ ayrımcılığın engellenmesidir.

Gelecek Partisi, Türkiye’nin demokratikleşme sorunlarını çözmüş, toplumsal yaralarını sarmış̧, her türlü̈ ötekileştirme ve aidiyet sorunlarını ortadan kaldırmış̧, müreffeh ve huzurlu bir ülke olmasını amaç̧ edinmektedir. Ülkemizin enerjisini ayrılıklar, ötekileştirmeler ve insan hakları ihlalleriyle harcamasını büyük bir kayıp olarak görüyoruz.

Bu bağlamda tüm demokratik ve kalkınmış̧ ülkelerde olduğu gibi ana dilin eğitimde ve sosyal hayatta öğretilmesi ve kullanımının, vatandaşlarımızın bu vatana duydukları aidiyet bilincini güçlendireceğine, toplumsal barış̧ ve dayanışmamızı tahkim edeceğine inanıyoruz."

KAYUMMLAR...

Bu demokrasi krizinin kökten çözülmesi gerekmektedir. Öncelikle mahalli idarelerin bir güvenlik bakanlığı olan İçişleri bakanlığı ile hiyerarşik ilişki içerisinde olmasına son vereceğiz. Belediyenin muhatap olacağı bakanlık Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Ayrıca, Gelecek Partisi olarak seçilmiş̧ belediye başkanının ancak mahkeme kararıyla görevden alınabileceğine inanıyoruz. Görevden alınan belediye başkanının yerine İçişleri Bakanının kayyım ataması da milli iradeye aykırıdır. Bu çerçevede, mahkeme kararına istinaden görevden alınan seçilmiş̧ belediye başkanının yerine yine seçimle oluşturulmuş̧ belediye meclis üyelerinden birinin seçilmesi şarttır."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
3
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

gönülgülü
3 ay önce
Sayın DAVUTOLU, Türkiye 40 sente muhtaç olduğu dönemlerden,18 yıldır ihtiyaçların nasıl karşılandiğini, Nükleer enerji ile elektrik üretimin de nasıl çalışıldığını,PKK ile nasıl mücadele edildiğini,Libyo ve Yunanistan eksen mücadelelerde nasıl gayret edildiğini kitaplık çapta okumalı..Mücerretten,müşahhası ayırt edemeyen Sayın DAVUTOĞLU, aslında hepimiz AK Partili olduğumuzu göremiyor.Çünkü partiler gider.İnsanlık kalır..İnsanlık nedir? İnsan sevgisi,paylaşım ve yanık gönüllere çeşme olmak..
kayhan
3 ay önce
davut oglu sende baya kasinti var beli secilmeden va etler vermeye basladin hayirdir .sen oy alacaginimi zanediyorsun sandiktan hanca senin atigin oy cikar .....
kaplan
3 ay önce
senin kadar yanar döner sahtekar görmedi bu ülke.
61
3 ay önce
oy almak için bol keseden sallama .
Alihan
3 ay önce
Iyide akpden 1% alman ic8n sistem seni oraya atadi sen hdp nin 1% ine oynuyusun oldumu ya simdi😊
Yusuf
3 ay önce
Bu kıçı yere yakınlardan kimseye fayda gelmez

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap