SON DAKİKA

Haber > Siyaset > Abdulkadir Selvi seçim tarihi verdi: Cumhur'da başka bir hazırlık var

Abdulkadir Selvi seçim tarihi verdi: Cumhur'da başka bir hazırlık var

28 Ocak 2022 Cuma - 11:18

AK Partiye yakınlığı ile bilinen Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, seçim tarihini belirleyecek gelişmeyi açıkladı. Selvi, köşe yazısında AK Parti ve MHP'nin başka bir hazırlıkta olduğunu söyledi.

AK Parti'ye yakın olan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, seçim yasası hazırlandıktan sonra erken seçim olacak görüşüne değindi.

AK Parti ve MHP'nin hazırladığı seçim yasasındaki değişiklikle erken seçim ihtimalini değerlendiren Selvi, "Her ne kadar Kılıçdaroğlu eylül ayında erken seçime gidileceği tahmininde bulunduysa da iktidar kanadında başka bir hazırlık söz konusu." dedi.

Selvi, "Biliyorsunuz Anayasa’nın 67. maddesinde, “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” deniliyor. AK Parti ile MHP’nin üzerinde anlaşmaya vardığı seçim ve siyasi partiler yasasında değişiklik öngören yasa teklifi, şubat ayında Meclis’e sunuluyor. Bu demektir ki seçim yasasındaki değişiklikler ne zaman Meclis’ten geçerse o tarihten itibaren 1 yıl içinde erken seçim yok. " ifadelerini kullandı.

Selvi'nin köşe yazısında ilgili bölüm şu şekilde:

" CHP’nin, “Geliyor gelmekte olan” diye bir sloganı var ya, seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda önemli bir gösterge geliyor. Her ne kadar Kılıçdaroğlu eylül ayında erken seçime gidileceği tahmininde bulunduysa da iktidar kanadında başka bir hazırlık söz konusu.

Biliyorsunuz Anayasa’nın 67. maddesinde, “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” deniliyor.

O nedenle seçim kanunuyla ilgili olarak şimdi vereceğim bilgileri önünüze 2023 yılının takvimini koyarak değerlendirirseniz sevinirim.

Çünkü AK Parti ile MHP’nin üzerinde anlaşmaya vardığı seçim ve siyasi partiler yasasında değişiklik öngören yasa teklifi, şubat ayında Meclis’e sunuluyor. Bu demektir ki seçim yasasındaki değişiklikler ne zaman Meclis’ten geçerse o tarihten itibaren 1 yıl içinde erken seçim yok. Seçim yasasındaki değişiklik Meclis’ten şubat ya da mart ayında geçti diyelim. Anayasa’ya göre 2023 yılının şubat ya da mart ayına kadar yeni yasayla erken seçim yapılamaz demektir. Tabii ondan sonra haziran ayına 3 ya da 4 ay kalıyor. 3 ay için de erken seçime gidilmez.

ÖNEMLİ ÜÇ DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli’nin üzerinde mutabakata vardığı teklif üzerinde AK Parti’den Hayati Yazıcı, MHP’den ise Feti Yıldız çalışmaları yürütüyorlardı. Onlar da çalışmalarını tamamladılar. Değişikliklerle ilgili önemli olan 3 noktaya dikkat çekmek istiyorum:

1) Seçim barajı yüzde 7’ye düşürülüyor.

2) Seçimlere katılmak için Meclis’te grubun olması zorunluluğu kaldırılıyor.

3) Dar ya da daraltılmış bölge gündemde değil, seçimlerde nispi temsil sistemi devam ediyor.

Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi ittifaklar açısından kritik. HDP’nin oluşturacağı üçüncü ittifak ve baraj sorunu yaşamayan İYİ Parti açısından yüzde 7 oranı önemli olacak."

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

HEDEF MUHALEFET
3 ay önce
niye yüz de 7 MHP- BARAJİ GEÇEMİYOR DİYE YAPILIYOR BENCE MHP DİYE PARTİ OLMASIN AKP YE KATILSINLAR ONLAR İÇİN İYİ OLMAZ MI TEKDEN SÜT ÇIKAR MI ÇIKMAZ. YA HALK NE DERSE ODUR. HİLLE İLE ÜLKE YÖNETİLMEZ BENCE O OLMALI. SELVİ ATIYORSUNUZ YANDAŞ GAZETECİLERE İNANMAK ZOR. HEDEF İMAMOĞLU SİNDİRMEK KOLAY MI 1MİLYON FARK ATTI. ADAMLAR İKİ BÜKLÜM OLDULAR

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap