SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Türkiye'de kullanılan Sinovac aşısı varyantlara k arşı etkili mi?

Türkiye'de kullanılan Sinovac aşısı varyantlara k arşı etkili mi?

07 Mart 2021 Pazar - 09:38

Berzilya'da Sao Paula Üniversitesi ve ABD'de Washington Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'ninde kullandığı CoronaVac aşısı Brezilya varyantını yeterince etkisiz hale getiremedi. Oxford Üniversitesi'nin araştırması ise aşının söz konusu varyanta karşı etkili olduğunu gösterdi.

Çin'in Sinovac şirketi tarafından geliştirilen ve Türkiye'nin de kullandığı CoronaVac aşısının Brezilya varyantına karşı ne kadar etkili olduğu konusunda bir araştırma yapıldı.

Araştırma Brezilya'daki Sao Paula ve Amerika'daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütüldü.

“YETERİNCE ETKİSİZ HALE GETİRMİYOR"

NTV'nin haberine göre, araştırmada 6 kişiden alınan plazma örneklerine bakılarak, Sinovac aşısının P1 ismi verilen Brezilya varyantını yeterince etkisiz hale getiremediği belirlendi. Araştırmada "Bu sonuçlar P1 virüsünün CoronaVac aşısının oluşmasını sağladığı antikorlara aşabileceğini gösteriyor" ifadelerine yer verildi.

SİNOVAC'TAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Ancak aşının aynı zamanda bağışıklık sisteminde antikor dışında farklı mekanizmalarla hastalığın şiddetinin azaltmaya katkısı olabileceğine işaret edildi. Sinovac henüz bu araştırmayla ilgili açıklama yapmadı. Ancak şirketin CEO'su, gerekli olması halinde şirketin araştırma ve imalat becerilerini yeni mutasyonlara karşı aşı geliştirmek için kullanacağını belirtmişti. 

OXFORD'A GÖRE ETKİLİ

P1 varyantına karşı bir araştırma da Oxford Üniversitesi'nde yapıldı.

Araştırmanın ön verileri aşının ilk olarak Brezilya'da tespit edilen varyanta karşı etkili olduğuna işaret etti. Reuters'a konuşan araştırmaya yakın kaynaklar, ön verilerin aşının bu varyanta karşı korumak için değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi.

GÜNEY AFRİKA'DA AŞININ KULLANIMI DURDURULMUŞTU

Daha önce yapılan araştırmalarda ise, Oxford aşısının Güney Afrika varyantına karşı çok az etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Güney Afrika sonuçlarının ardından ülkede bu aşının kullanımı durdurulmuştu. 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap