SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Tarihi geçmiş Kovid ilacına yanıt! "Güncelleme yaptık"

Tarihi geçmiş Kovid ilacına yanıt! "Güncelleme yaptık"

25 Temmuz 2021 Pazar - 14:18

Koronavirüsün tedavisinde kullanılan ilaçların son kullanma tarihi geçtiği iddialarına flaş yanıt geldi. Samsun Sağlık il Müdürlüğü ilaçlar için sadece güncelleme yapıldığını söyledi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede kullanılan ilaçların son kullanma tarihinin geçtiği iddialarına hergün bir yenisi daha ekleniyor. Samsun'da bir vatandaş kendisine verilen ilacın üzerinde yer alan etiketin altında farklı bir tarih ile karşılaştı.

İlacın üzerine yapıştırılan son kullanma tarihi 11 Kasım 2022 iken, altından çıkan son kullanma tarihinin ise Mayıs 2021 olduğu ortaya çıktı. Başka bir görüntüde de ilacın son kullanma tarihi bir vatandaş tarafından video ile ortaya çıkarıldı.

"GÜNCELLEME İŞLEMİ YAPTIK"

Koronavirüsün tedavisinde kullanılan ilaçların son kullanma tarihi geçtiğine yönelik iddialara dikkat çeken bir açıklama geldi.

İddialarla ilgili açıklama yapan Samsun Sağlık il Müdürlüğü, Koronavirüsü hastalarına verilen ilaçların tarihinin geçmediğini ileri sürdü.

Açıklamada "Ülkemizde Koronavirüsü tedavisinde kullanılan ilaçların ruhsatlandırması ve miat belirleme süreçleri Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılmaktadır. İlk kez ruhsat alan ürünlerde bu süre 3 (üç) ay olarak belirlenmektedir.

Bu şekilde kısa raf ömrü ile ruhsat verilmesi rutin bir uygulama olup, ürünlerin raf ömürleri, sunulan stabilite (kararlılık) verileri doğrultusunda güncellenebilmektedir.

İlgili ürün için süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerekli stabilite testleri yapıldıktan sonra tespit edilen yeni raf ömürleriyle belirtilen süreler içinde kullanılmaya devam etmektedir" ifadeleri yer aldı.

"TAMAMEN BİLİMSEL"

Sözcü'de yer alan habere göre Sağlık İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ayrıca yapılan işlemin tamamen bilimsel veriler ile yapıldığı ileri sürüldüğü belirtilerek,

"Bu tamamen bilimsel veriler ışığında Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen bir işlemdir. Koronavirüste kullanılan ilaçlar bakanlığımız tarafından gönderilmekte, ilaç miat süreleri parti parti takip edilmekte, bu ilaç gruplarına ait testler de dönemsel olarak büyük bir özenle yapılmaktadır.

Bu çalışmaların sonucunda da zaman zaman ilaç miat tarihlerinde güncellemeler yapılmaktadır. İlaçların miat güncelleme işleminde kesinlikle bir hata bulunmamakta olup, konu tamamen bakanlığımızın kontrolü altında gerçekleşmektedir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap