SON DAKİKA

Haber > Sigara, MS hastalığını da tetikliyor!

Sigara, MS hastalığını da tetikliyor!

22 Aralık 2018 Cumartesi - 13:55

Halk arasında MS hastalığı olarak bilinen Multiple Skleroz; hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukl

Türk Nöroloji Derneği’nce 54’üncüsü düzenlenen Ulusal Nöroloji Kongresi’ne katılanKocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof.Dr. Hüsnü Efendi, MS hastalığıyla ilgili bilgi verdi.
 
Dünyada 3 milyon, Türkiye’de ise 60 binden fazla kişinin MS’ten etkilendiğini anlatan Prof.Dr. Hüsnü Efendi, MS’in 20 ila 40 yaş döneminde ortaya çıkan bir hastalık olduğunu aktardı. Prof.Dr. Hüsnü Efendi, "Kadınlarda daha çok ortaya çıkıyor. Yaklaşık iki kat daha yüksek erkeklere göre ve tekrarlayıcı nörolojik belirtilerle, ataklarla ve bazı hastalarda da kalıcı özürlülükle yani sakatlıkla seyredebiliyor" dedi.
'HASTALIĞIN SEYRİNİ ETKİLİYOR'
 
MS’in giderek sıklığı artan bir hastalık ve ciddi bir sağlık sorunu olduğunu kaydeden Prof.Dr. Hüsnü Efendi, "Son yıllarda, MS tedavisiyle ilgili ciddi gelişmeler var. Yeni gelişmeler var. Artık erken tanı konulduğunda iyi bir hekim takibiyle, iyi tedavi gördüğünde MS hastaları normal bir yaşam sürdürebiliyor.
 
Sağlıklı bir hayat sürdürebiliyorlar. MS’de ilaçlar dışında, tedavi dışında, hastanın dikkat etmesi gereken bazı özel durumlar var. Örneğin sigara MS’in ortaya çıkışını ve hastalığın seyrini etkiliyor. Mutlaka MS’li bir hastanın sigarayı bırakması gerekiyor" diye konuştu.
 
'ÇARESİZ BİR HASTALIK DEĞİL'
 
MS’li hasta için beslenme ve diyetin de önemine işaret eden Prof. Dr. Hüsnü Efendi sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle balık da içeren bir Akdeniz diyeti MS hastaları için oldukça ideal bir tedavi seçimi ve iyi bir diyet seçeneği. Bunun dışında MS’li hastalar uygun bir tedaviyle, uygun bir zamanlamayla hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilir. Bu konuda engelleyici bir hastalık olmadığını söyleyebilirim. MS hastaları için söyleyebileceğim son şey, bu hastalığın umutsuz bir hastalık olmadığı. Günümüzde etkili bir tedaviyle bu hastalığın erken tanı konulduğunda iyi bir şekilde tedavi edileceğini söylemek isterim."
Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap