SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Şampuan mikropları öldürür mü?

Şampuan mikropları öldürür mü?

04 Mayıs 2020 Pazartesi - 15:05

Corona virüs salgını döneminde hepimiz tabiri caizse mikroplara, virüslere, bakterilere ve bizi hasta edebileceğine inandığımız ne varsa 'kafayı takmış' durumdayız.

Corona virüs salgını döneminde hepimiz tabiri caizse mikroplara, virüslere, bakterilere ve bizi hasta edebileceğine inandığımız ne varsa 'kafayı takmış' durumdayız. Ellerimizi antibakteriyel sabunlarla yıkıyoruz, çamaşırlara ve sebze meyvelere sirke döküyoruz... Peki vücudumuzun en çok yağ üreten bölgesi saç ve saç diplerindeki mikroplar ne olacak? Şampuan mikropları öldürür mü? Bu sorular hiç aklınıza geldi mi? Ya da saçımızda bakteri türeyebilir mi? Gelin, şampuanın mikropları öldürüp öldürmeyeceğini birlikte inceleyelim.

Her şeyi öğrendik

Corona virüs salgını etkili olmaya başladığından beri üstünde durduğumuz en önemli şeylerden biri el hijyeni oldu. Sağlığımızı korumak için el hijyeninin önemi hakkında neredeyse her şeyi öğrendik. Kapsamlı bir el yıkama, asansör düğmeleri ve kapı kolları gibi ortak yüzeylerden alabileceğimiz bakteriler veya virüsler nedeniyle enfeksiyonlara yakalanmamızı engelleyebilir.

Şampuanın amacı mikropları öldürmek değil

Şampuanlar, el sabunları gibi köpürebilir, ancak amacı mikropları öldürmek değildir. Kir ve fazla yağı, kafa derisi ve saçlarıdan temizlemektir. Yine de, uzmanlara göre, şampuanlar saçımızı ve kafa derimizi mikroorganizmalardan koruma konusunda oldukça etkili. İlk olarak, köpürtme ve durulama işlemi, mikropları saçınızdan ve kafanızdan uzaklaştırabilir. İkincisi, birçok şampuan, saçları daha sağlıklı tutabilmek amacıyla bazıları kimyasal olabilen maddeler içerir ve bu maddeleden bazıları, belirli bakteri ve virüsler üzerinde öldürücü veya etkisiz hale getirici etkiye sahip olabilir.

Kalıp sabunlardan farklı

Ayrıca şampuanlarda tipik kalıp sabunlara kıyasla daha yumuşak temizlik maddeleri kullanılır. Bu yüzden şampuanlar kafa derisini ve saçları çok fazla kurutmaz. Bu durum şampuanları patojenleri öldürmede daha az etkili hale getirse de, onları uzaklaştırmak için çok etkilidir.

Peki diğer yollar ne?

İlk olarak, saçlarınız virüslerin yaşaması ve gelişmesi için ideal uygunlukta bir yer değildir. Saçın doğal yağları, enfeksiyonları önlemede bir engel olabilir. Ekstra dikkatli olmak için, saç yıkama sıklığınızı artırabilirsiniz. Örneğin, hasta olan birinin çevresinde bulunduktan sonra saçlarınızı yıkayarak önlem alabilirsiniz. 

Elma sirkesi

Elma sirkesi de mikropları uzaklaştırmak açısından oldukça etkilidir. Öte yandan elma sirkesi daha parlak ve yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç fırçaları ve tarakları düzenli olarak dezenfekte etmek de oldukça önemlidir. Ayrıca, mikropların transferini önlemek için saç ürünlerini paylaşmaktan kaçınmalısınız.

Uygun şampuanı seçin

Bazı antibakteriyel ve antifungal şampuanlar piyasada bulunuyor, ancak bunlar mantar patojenlerinin aşırı büyümesinden kaynaklanabilecek şiddetli kepek veya seboreik dermatit gibi belirli kafa derisi rahatsızlıkları olan kişiler için uygun. Bir sağlık profesyoneli önermedikçe bu tür şampuanları kullanmamakta fayda var. Antimikrobiyal bileşikler faydalı bakterileri öldürebilir ve bazı durumlarda antibiyotik direncini de artırabilir.

Sakin olun

Sonuçta, saçlarınızdaki virüsler veya mikroplar hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok. Saçlarınızda zararlı bir şey olma olasılığı düşüktür ve normal şampuanınızla düzenli olarak yıkama işlemi, alabileceğiniz en iyi önlemdir.

 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap