SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Salgını sahte maske yaydı

Salgını sahte maske yaydı

22 Eylül 2020 Salı - 11:34

Korona virüsten korunmanın en önemli parçalarından biri olan maske ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Tüketici Hakları Derneği’nin Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, maskelerde asıl filtre görevi gören “meltblown” kumaşın kullanılmadığı ortaya çıkardı.

Tüketici Hakları Derneği’nin Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, devletin yapmadığı piyasadaki maskelerin denetimini dernek olarak yaparak büyük tehlikeyi ortaya çıkardı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Tüketici Hakları Derneği’nin Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, salgının sahte maskelerden yayıldığını iddia etti. Yılmaz'ın yaptırdığı araştırmaya göre, piyasadaki maskelerin büyük bölümü “olmazsa olmaz” olan virüse karşı koruyucu özellikleri taşımıyor.

"MELTBLOWN KULLANILMIYOR"

Tüketici Hakları Derneği’nin Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, "Üç kat diye satılan maskelerin birçoğunda pahalı olduğu için asıl filtre görevi gören “meltblown” kumaş kullanılmıyor. Devletin piyasada acilen maske denetimi yapıp sahte maskelerin toplatılmasını isterken, son dönemde artan salgının sahte maskelerden kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

"YETKİ BELGELERİ ARANMIYOR"

Piyasaya sürülen maskeleri üreten firmalardan “tıbbi cihaz satış merkezi yetki belgesi” veya Ürün Takip Sistemi (ÜTS) kaydı aranmadığını da bildiren Yılmaz, "“Ne yazık ki, vatandaşların kullandıkları maskeler için resmi bir kontrol ve takip mekanizması yok” dedi. 

"DENETİM YOK"

3 katlı maskelerin 1'inci ve 3'üncü katında “spunbond” kumaşın, 2'nci katmanında ise asıl filtre vazifesi gören “meltblown” isimli kumaşın kullanılması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, Tip1 diye ifade edilen tıbbi yüz maskelerinin, özellikle pandemik durumlarda toplumda enfeksiyonların yayılma riskini azaltmak için kullanıldığını ancak bu maskelere yönelik piyasa denetimi yapılmadığını, sadece maske yapımında kullanılan kumaşların denetlendiğini söyledi.

"MASKLERE EL KONULMALI"

3 katlı maskelerde olması gereken katman ve standartları karşılamayan maske üretimine izin verilmemesi gerektiğini belirten Bülent Yılmaz, sahte maskelere el konularak imha edilmesi çağrısında bulundu.

"KUMAŞIN FİYATI 15-16 DOLAR"

Piyasada satılan maskelerin çok büyük bir bölümünde her 3 katmanda da spunbond kumaşın kullanıldığını, vurgulayan Bülent Yılmaz, “Bunun en temel sebebi spunbond kumaşın kilo fiyatı 4-5 dolar iken, meltblown kumaşın 15-16 dolar olması” dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
1
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap