SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Özel hastaneler koronavirüs tedavisinden ücret almaya devam edecek

Özel hastaneler koronavirüs tedavisinden ücret almaya devam edecek

06 April 2020 Monday - 09:14

SGK’nin, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yaptığı son değişiklikle özel sağlık kurumlarına ödeyeceği katkı payını iki katına çıkarması da sorunu çözmedi. Sağlık Bakanlığı tarafından genelge işle pandemi hastanesi ilan edilen özel hastaneler vatandaştan ücret almaya devam edecek.

Sağlık bakanlığının salgın nedeniyle yeterli donanıma sahip özel hastaneleri pandemi hastanesi ilan etmesinin ardından başlayan ücret tartışması devam ediyor.

Özel hastanelerin ek ücret almaya devam edeceğini belirten Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç “Pandemi hastanesi ilan edilen özel hastaneler kamu eliyle hizmet vermelidir. Burada görev yapan hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının ücretleri kamu tarafından ödenmelidir” görüşünü dile getirdi.

Dr. Demir ve Dr. Kılıç, son duruma ilişkin Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'ye şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

- 04 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan SGK, SUT’da Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile; COVİD-19 olası/kesin tanılı hastaların özel hastanelerde yoğun bakım sürecinden önce ve sonra serviste yatış sürecinde yapılacak her türlü işlem/girişim/tetkik/tahlil için ilave ücret alınmamasına ilişkin bir düzenleme yapılmamıştır.

- SUT değişikliğinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından temin edilen antiserumlar ile ilaçların parenteral formları için SGK’nın hastanelere ödeyeceği ücrette artış yapılmıştır.

- Sonuç olarak özel hastaneler, pandemi hastanesine dönüştürülmesine karşın herhangi bir değişiklik yapılmadığı için COVİD-19 olası/kesin tanılı hastaların yoğun bakım sürecinden önce ve sonra serviste yatış sürecinde yapılacak her türlü işlem/girişim/tetkik/ tahlil için ilave ücret almaya devam edebileceklerdir.

- Özellikle İstanbul’da kamu hastanelerinin yoğun bakım üniteleri doluluk oranı artmasına rağmen özel hastanelerin yoğun bakım servislerini kullanmada sıkıntılar yaşanmaktadır.

İSTANBUL TABİP ODASI: 'ÖZEL HASTANE PATRONLARI KORUNDU'

İstanbul Tabip Odası da yaptığı açıklamada “SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’le hastalar değil, özel hastane patronları korunmuş oldu” dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0
SGK

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap