SON DAKİKA

Haber > Okul öncesi göz muayenesi uyarısı

Okul öncesi göz muayenesi uyarısı

14 Eylül 2018 Cuma - 12:30

Op. Dr. Nagihan Amuk Hamidi: “Okullar başlamadan önce çocuklar göz hekimleri tarafından muayene edilmeli”

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nagihan Amuk Hamidi okul öncesi göz muayenesi konusunda uyarıda bulunarak, birçok çocuğun iyi görememe sebebi ile okul başarısının düştüğüne, hırçınlaştıklarına, özgüven eksikliği yaşayarak içine kapanık olduklarına şahit olduklarını söyledi.

İyi bir görme çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi, okul başarısı ve genel durumunun iyiliği açısından olmazsa olmazlardan. Birçok çocuğun iyi görememe sebebi ile okul başarısının düştüğüne, hırçınlaştıklarına, özgüven eksikliği yaşayarak içine kapanık olduklarına şahit olduklarını belirten VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nagihan Amuk Hamidi, ülkemizde çocukluk çağı görme kayıplarının yüzde 69,6’sının önlenebilir nedenlerden kaynaklandığını ifade etti. Op. Dr. Hamidi, okullar başlamadan önce çocukların göz hekimleri tarafından muayene edilmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hamidi, “Daha önceleri rutin uygulamalarımızda aileleri uyararak taramaya çalıştığımız çocukları 2015 yılından itibaren uygulamaya konulan ulusal görme taraması takibi sebebi ile daha sistematik bir şekilde taramaya başladık. Doğduğu günden itibaren çocukları Sağlık Bakanlığı'nın tarama programları gereğince takip ediyoruz. Bu programda çocuklar 0-3 ay aralığında aile hekimleri veya çocuk hastalıkları uzman hekimlerince değerlendirilirken, 36-42 aylık dönemden itibaren ayrıntılı muayene yapılması gerektiğinden göz hastalıkları uzman hekimleri tarafından muayene ediliyorlar. 2018 Eylül ayı itibari ile bu programa ilköğretim 1’inci sınıf öğrencileri de dahil edildi. Ancak önümüzdeki 3 sene boyunca bu programa dahil edilmemiş olan çocuklar okula başlayacaklar. Bu açıdan anaokulu ve birinci sınıfa başlayacak gruba çok daha özenle yaklaşmamız gerekecek. Aslında daha da doğru olanı bu çocukların okul başlamadan önce göz hekimleri tarafından muayene edilmeleridir. Bazı özel okullar bu konuda biraz da titiz davranarak okul kaydı öncesi göz doktoru raporu istiyorlar. Bu oldukça sevindirici; ancak tüm topluma yayılması gereklidir” dedi.

“Hangi çocuklar okul öncesi muayene edilmeli?”

Görme muayenelerinin çocuğun kendisini rahat ve huzurlu hissettiği, kendisini rahatlıkla ifade edebildiği ortamlarda yapılması gerektiğini söyleyen Hamidi, “Tüm çocuklar gelişim evresi ne olursa olsun en geç 4 yaşında göz doktoru tarafından muayene edilmiş olmalılar. Ailelerin bazen 'Hocam ben baktım, denedim her şeyi görüyor' şeklinde yanılgıları oluyor. Çocuğunuzun bir gözünün diğerinden daha az görüp görmediğini bilmeniz mümkün değil. Eğer bir gözü diğerinden az görüyorsa o yaşta bir çocuk şikayet etmez. Siz de anlayamazsınız. Görme muayenesi çocuğun kendisini rahat ve huzurlu hissettiği, kendisini rahatlıkla ifade edebildiği bir ortamda yapılmalı. Kalabalık gruplar içerisinde yapılan muayenelerin çok sağlıklı olmadığı kanaatindeyim. Bazen harfleri ezberleyerek, bazen de yanlış söyleme korkusu ile çocukların kendilerini anlatamadığını fark ediyoruz. Bu sebeple daha önceden bilgilendirilen bir çocuğun ailesi refakatinde uygun ortamda dikkatle muayene edilmesi eksikliklerin önüne geçilmesi için en önemli şart” diye konuştu.

“Çocuklar hangi aralıklar ile kontrole götürülmeli?”

Çocukların çoğu zaman görme problemlerini fark etmelerinin yıllar aldığını belirten Hamidi, “Ulusal göz tarama programına dahil edilmiş tüm çocuklar aslında muayene ediliyorlar. Ancak programın aktif bir şekilde hatasız uygulanması şu an için tüm toplum için mümkün olmuyor. Bu sebeple ailelerden çocuklarını ilk 3 ay içinde, 1 yaşında, 4 yaşında ve ilköğretim öncesi göz hekimine getirmeleri önem taşıyor. Bu sayede erken dönemde önlenebilecek birçok görme bozukluğunun önüne geçmiş olacağız. Çocuklar çok masum canlılar. Çoğu zaman görme problemlerini fark etmeleri yıllar alıyor. Bu çocukların bir kısmı şımarık, yaramaz, hareketli diye değerlendiriliyor. Bazı çocuklar içine kapanık ve sinirli olabiliyor. Lütfen çocuklarınıza böyle sıfatlar takmadan önce göz muayenesini de içine alan ayrıntılı doktor muayenelerini yaptırın. Onların daha farkında olmadıkları bazı sorunları davranış problemlerine ve öğrenme güçlüğüne sebep oluyor olabilir” şeklinde konuştu.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap