SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Korkutan "Delta Varyantı" açıklaması! Engellemek imkansız!

Korkutan "Delta Varyantı" açıklaması! Engellemek imkansız!

16 Ağustos 2021 Pazartesi - 19:41

İngiltere'de Oxford Aşı Grubu Direktörü Prof. Dr. Sir Andrew Pollard, Delta varyantı ve aşılama süreciyle ilgili korkutan açıklamalarda bulundu.

Prof. Pollard İngiltere’de aşılamanın başarılı yürütülmesine rağmen Delta varyantının nüfusun sürü bağışıklığı kazanması ihtimalini ortadan kaldırdığını ifade etti.

 Hayatımızı kabusa çeviren koronavirüs salgını dünya genelinde etkisini sürdürürken, Aralık 2019’dan bu yana 4 milyonu aşkın insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Salgının sona ermesinin tek yolunun aşıdan geçtiğini ifade eden uzmanlar toplumları aşı olmaya davet ediyor.

Ancak aşıya rağmen ortaya çıkan virüsün yeni mutasyonları, aşıların etkinliğinin sorgulanmasına sebep oluyor. Bu konu ile ilgili Koronavirüs aşılarına ilk onayı veren ve nüfusunun büyük bölümünü aşılayan İngiltere’den kritik bir açıklama geldi.

Ülkede aşılama sürecinde etkin rol oynayan Oxford Aşı Grubu’nun Direktörü Prof. Dr. Sir Andrew Pollard, milletvekillerine yaptığı sunumda Delta varyantına ilişkin verileri sundu.

Korkutan "Delta Varyantı" açıklaması! Engellemek imkansız!

Prof. Dr. Pollard, “Problem şu ki, karşı karşıya olduğumuz virüs kızamık değil. Eğer kızamığa karşı nüfusun yüzde 95’i aşılanmış olsaydı, virüs nüfus arasında böyle yayılamazdı. Delta varyantı aşılanmış kişiler arasında da yayılacak. Bunun anlamı henüz aşılanmamış kişiler de virüsle karşı karşıya kalacak. Bu bulaşmayı tamamen engelleyecek bir şeyimiz yok” ifadelerini kullandı.

Prof. Sir Andrew Pollard’a göre Delta varyantı aşı vurulmamış tüm insanları enfekte edecek. Pollard aşı olmuş insanların da koronavirüse yakalanabileceklerini ancak hastalığı daha hafif geçireceklerini ve ölüm riskinin 25 kat daha düşük olduğunu ifade etti.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap