SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Hipertansiyon hastaları dikkat: İlacınızı bırakmayın!

Hipertansiyon hastaları dikkat: İlacınızı bırakmayın!

26 Mart 2020 Perşembe - 12:07

Hipertansiyonu kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar yeni tip corona virüse (Kovid-19) yakalanma riskini arttırmıyor. Bu nedenle hastalar, ilaçlarını doktorlarına sormadan bırakmamaları gerekiyor.

Yaşlı hastalarda risk faktörü corona virüs için hipertansiyonu olan kişilerde de risk oluşturuyor diye yanlış bir algı var. Bu nedenle corona virüse daha çabuk yakalanma korkusuyla hipertansiyon hastaları kullandıkları ilaçları doktorlarına sokmadan bırakmamalı.
Prof. Dr. İstemihan Tengiz, dünyanın ve  Türkiye'nin şu anda önemli bir salgınla mücadele ettiğini, Sağlık Bakanlığının  mücadele adına ciddi tedbirler aldığını söyledi.
 
Türkiye'de her 3 erişkinden birinin hipertansiyon hastası olduğunu, bu  hastalığın mutlaka etkili şekilde tedavi edilmesi gerektiğini aktaran Tengiz, bu  hastaların pandemide yüksek risk altında olduğunu söylemenin tam olarak doğru  olmadığını vurguladı.
 
Prof. Dr. Tengiz, "Corona virüs, özellikle yaşlı hastalarda risk  oluşturuyor. Onların da birçoğunda hipertansiyon olduğu için toplumda sanki  hipertansiyonu olan kişilerin corona virüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğu  gibi yanlış bir algı oluşuyor." dedi.
 
Diğer hastalardaki risk kadar
 
Kendisinin de hipertansiyon hastası olduğunu, ilaç tedavisiyle kan  basıncını kontrol altına almayı başardığını anlatan Tengiz, son günlerde  özellikle hipertansiyon ilaçları hakında birçok spekülasyon yapıldığını kaydetti.
 
Prof. Dr. Tengiz, şöyle konuştu:
 
"Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ACE inhibitörleri ve  anjiyotensin reseptör blokerlerinin enfeksiyon açısından risk oluşturduğu bilgisi  doğru değil. Bu konuda Avrupa ve Türkiye Kardiyoloji Derneğinin bilimsel  açıklamaları var. Bu konudaki söylentilerle ilgili elde edilmiş sağlıklı ve  güvenilir kanıtlar bulunmamaktadır. Biz hipertansiyonla mücadele eden dernekler  olarak bu ortaya atılan bilginin yanlış olduğunu her yerde anlatıyoruz. Tansiyon  hastalarının da yeni tip corona virüse yakalanma riski diğer hastalardaki risk  kadardır. Hastalarımızın 'corona virüse daha çabuk yakalanırız' korkusuyla  hipertansiyon ilaçlarını doktorlarına sormadan kendilerine göre bırakmaları kalp  krizi, beyin kanaması ve felç oluşumu gibi yaşamları adına daha büyük bir risk  oluşturabilir."
 
Biten ilaç raporlarının süresi uzatıldı
 
Tengiz, bu süreçte hipertansiyon hastalarının ilaçlarına daha kolay  ulaşması için Sağlık Bakanlığının önemli bir çalışmaya imza attığını belirterek,  "Biten ilaç raporlarının süresi hazirana kadar uzatıldı. Hastalarımızın rapor  temini için hastanelere başvuru gereği kalmamıştır, ilaçlarını rahat bir şekilde  eczanelerden temin etmekteler." ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap