SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Hantavirüsle ilgili yeni açıklama

Hantavirüsle ilgili yeni açıklama

27 Mart 2020 Cuma - 12:28

Hantavirüsün Çin'de ölüme yol açması vatandaşları endişelendirdi. Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, hantavirüsün insandan insana bulaşmayacağını bu nedenle panik yapılmaması gerektiğini belirtti.

Hantavirüsün Çin'de ölüme yol açınca vatandaşlar 'Bir virüs daha mı kapıda' sorusunu sormaya başladı.
 
Kanamalı ateşe neden olan ve böbrek yetmezliği sonucu ölüme yol açan 4  tip hantavirüs tespit ederek bilim dünyasına duyuran Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)  Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, "zarflı, 3 segmentli ve tek iplikli negatif yönelimli RNA genomuna  sahip" olarak tanımlanan hantavirüsün hayvanlardan insana bulaştığını belirtti.
İnsanların genel olarak virüsü taşıyan hayvanların vücudundan çıkan  maddelerle kirlenen toz, toprak, hava ve diğer materyalleri soluyarak enfeksiyonu  aldığını kaydeden Öktem, "Taşıyıcı hayvanla doğrudan temas edilmesi yoluyla  ortaya çıkan enfeksiyonlar da bulunmaktadır. Konakçı kemirici ile temas, kemirici  ısırması ve yemek kaynaklarının paylaşılması ile de insanlara bulaşabilmektedir."  dedi.
 
İnsandan insana bulaşması söz konusu değil
 
Öktem, Çin'de ölüme yol açan hantavirüsün uluslararası kamuoyunda  endişeye neden olduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi:
 
"Hantavirüs haberi, koronavirüs pandemisi nedeniyle zaten üst  düzeydeki virüs salgını duyarlılığını tetiklemiştir. Çin'de ölüme neden olan  hantavirüs eski dünya tipidir ve insandan insana bulaşması söz konusu değildir.  Dolayısıyla Kovid-19 ya da SARS CoV-2 gibi uluslararası bir salgın ve pandemi  yapması beklenmemektedir. Bu konuda ayrıca bir endişeye gerek yoktur."
 
Başlangıç belirtileri
 
Farklı türlerdeki yabani kemiricilerin farklı hantavirüs türlerinin  taşıyıcıları olduğuna dikkati çeken Öktem, genel olarak tüm enfeksiyonların  başlangıç bulgularının aniden başlayan yüksek ateş, halsizlik, kırgınlık, kas  ağrısı ve grip benzeri durumlar olduğuna işaret etti.
 
Virüsün önce bölgedeki kemiriciler arasında salgına neden olduğunu,  sonrasında insana bulaştığını aktaran Öktem, "Bu enfeksiyondan korunmada veya  tedavisinde halen insanda kullanılan etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya antiviral  ajan bulunmamaktadır. Bu nedenle kemiricilerin ve bunların yayılımlarının  belirlenmesi, buna göre riskli bölgelerin önceden belirlenerek gerekli önlemlerin  alınması önem arz etmektedir." diye konuştu.
 
Öktem, Türkiye'de keşfedilen hantavirüslere ve bu virüslerin  rastlandığı bölgelere karşı dikkatli olunması gerektiğine işaret ederek,  sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Özellikle bu etkenlerin bulunduğu bölgelerdeki kemiricilerden  sakınılmasına yönelik olarak tek sağlık yaklaşımı kapsamında bölgesel sağlık  personeline ve halka eğitim verilerek, önleme çalışmalarının üzerinde  durulmalıdır. Bununla beraber hantavirüs enfeksiyonları, ülkemiz koronavirüs  pandemisi ile mücadele ederken öncelik verilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu  değildir."
 
Ölümcül virüsler bulunmuştu
 
Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem yürütücülüğünde, Bülent Ecevit Üniversitesi  Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen ve ekiplerinin katılımıyla  "Türkiye kemirici ve küçük memelilerinde hantavirüs varlığının ve dağılımının  araştırılması" konulu çalışma yapılmıştı.
 
Araştırma kapsamında kemiricilerden insanlara bulaşan, ateş ve kanama  ile seyreden, böbrek yetmezliği nedeniyle ölümcül olabilen "Dobrava Hantavirus  İğneada", "Dobrava Hantavirus Giresun", "Puumala Hantavirus Bartın", "Tuula  Hantavirus Palandöken" adı verilen ve insanlarda çok nadir rastlanan 4 virüs  tespit edilerek bilim dünyasına duyurulmuştu.
 
Sağlık Bakanlığının desteğiyle Türkiye'nin farklı üniversitelerinden  bilim insanlarının katılımıyla yürütülen projenin, virüsün teşhisi ve destek  tedavi sürecinin başlatılması açısından yaşamsal öneme sahip olduğu açıklanmıştı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Koronavirüs vaka ve ölümlerin hangi şehirde olduğununun söylenmemesi

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap