SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Gebelikte bebeği etkileyecek enfeksiyonlar nelerdir?

Gebelikte bebeği etkileyecek enfeksiyonlar nelerdir?

21 Ekim 2021 Perşembe - 17:35

Kadın Hastalıkları, Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Telce Ayşen Küçükceran, gebelikte anne karnındaki bebeği etkileyebilecek enfeksiyonları sizler için derledi.

Gebelikte geçirilen viral enfeksiyonların çoğunluğu herhangi bir olumsuz durum yaratmazken bağışıklık sistemindeki değişiklikler viral enfeksiyonun şiddetini artırabilir. Buna ek olarak yeni ortaya çıkan Ebola, Zika ve COVID-19 gibi pandemi yaratan viral enfeksiyonlara karşı annenin bağışıklık sisteminin cevabını veya bebeğin nasıl etkileneceğini öngörmek mümkün olmayabilir.

Gebelikle bebeği de etkileyebilecek viral enfeksiyonlar: Herpes Simplex Virüs (HSV; uçuk etkeni), Varisella Zoster Virüs (VZV; su çiçeği), Sitomegalovirüs (CMV), rubella, HIV, hepatit, influenza (grip), SARS-COV-2 (Covid-19), Ebola, Zika Virüs.

Gebelikle bebeği de etkileyebilecek bakteriyel enfeksiyonlar: GBS, idrar yolu enfeksiyonları, sifiliz, klamidya.

Varisella Zoster Virüs (Su çiçeği):  Yüzde 90 ihtimalle su çiçeğine karşı bağışıklığınız vardır ancak eğer hiç karşılaşmadıysanız veya emin değilseniz ve su çiçeği geçirmekte olan biriyle temasınız varsa mutlaka doktorunuza bildirin. Yapılacak kan testi bağışık olup olmadığınızı ortaya koyacaktır.

Sitomegalovirüs (CMV): Çocuklarda yaygın olan ve uçuk seklinde kendini gösteren CMV enfeksiyonun gebelikte aktif olarak geçirilmesi doğmamış bebekte işitme kaybı, görme bozukluğu, körlük, öğrenme güçlüğü ve epilepsiye yol açabilir.

Herpes Simplex Virüs (HSV; uçuk): Gebelikte tekrarlayan ‘genital’ HSV enfeksiyonları doğum sırasında virüsün bebeğe bulaşmasına sebep olabilir.

HIV (AIDS): HIV ile enfekte bir annenin doğumda bebeğe enfeksiyonu bulaştırma riski yüksektir. Bu hastalarda gebelik boyunca virüse karşı baskılayıcı tedavi önerilir.

İnfluenza (Grip): Gebe kadınlar grip hastalığını aynı yaş grubunda gebe olmayan kadınlara göre çok daha ağır geçirebilirler. Gebelikte grip hastane yatışlarına hatta anne ölümlerine sebep olmaktadır.

Rubella (Kızamıkçık): Ülkemizde çocukluk çağında toplumun çoğunluğu aşılandığı için bu enfeksiyonun gebelikte ilk kez görülme ihtimali nadirdir. Ancak aşılanmamış gebeler gebeliğinin ilk dört ayında Rubella’ya maruz kalırsa bebekte kalp anomalilerine varan ciddi problemler ve erken gebelik kaybı görülebilir.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap