SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Evinde yaşlısı olanlara 'ortak aktivite' önerileri

Evinde yaşlısı olanlara 'ortak aktivite' önerileri

05 Nisan 2020 Pazar - 13:14

Dünyada binlerce kişinin hayatını kaybettiği yeni tip corona virüsten (Kovid-19) korunmak için evlerinde kalan yaşlıların, arkadaşlarıyla görüntülü konuşmasının sağlanması, birlikte film seyredilmesi, zeka oyunları oynanması ve fiziksel aktiviteyle psikolojik ve fiziksel sağlıklarının korunmasına yardımcı olunabilineceği belirtildi.

Dünyada binlerce kişinin hayatını  kaybettiği yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için evlerinde kalan  yaşlıların, arkadaşlarıyla görüntülü konuşmasının sağlanması, birlikte film  seyredilmesi, zeka oyunları oynanması ve fiziksel aktiviteyle psikolojik ve  fiziksel sağlıklarının korunmasına yardımcı olunabilineceği belirtildi. 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi, İç Hastalıkları ve  Geriatri Uzmanı Prof. Dr. İlker Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19  nedeniyle "evde kal" çağrıları üzerine sosyal izolasyon kapsamında evinde oturan  yaşlıların sağlığının korunması ve evinde yaşlısı olan hane halkına önerilerde  bulundu.
 
Bu süreçte evden çıkmamanın yaşlı bireylerin ve toplum genelinin  sağlığını korumada kritik öneme sahip olduğunu hatırlatan Taşçı, "Aslında bir  geriatrist veya 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin doktoru olarak öteden beri düzenli  evden çıkmanın önemine vurgu yaparım. Bu önerinin sağlığı korumada çok yönlü  faydası olduğunu hem geriatristler hem de yaşlılarımız bilir. Ancak, şu günlerde  kati olarak aksi yönde davranmalı ve evden çıkmamaya özen göstermeliyiz." diye  konuştu.
 
Taşçı, büyüklerin sağlık durumunun yaşanılan günlerden en az  etkilenmesi için ev içinde de yapılması gerekenler olduğunu anlattı.
 
"Birlikte sosyal aktivite yapın"
 

Toplumda yalnız yaşayan büyüklerin az olmadığına dikkati çeken Taşçı,  "Tek başına yaşayan büyüklerinizin yiyecek, temizlik malzemesi ihtiyaçlarını  gidermenin yanında onlarla daha sık iletişim kurmaya çalışınız. Böylece  kendilerini daha çok güvende hissedeceklerdir." tavsiyesinde bulundu.
 
Taşçı, doğru ve sağlıklı beslenmenin önemine de işaret ederek şunları  kaydetti:
 
 "- Siz fark edemeseniz bile yaşanan en küçük iç sıkıntısı iştahı  bozabilir. Yaşlılarınızla beraber yemek yiyin, su için, yemeğini bitirdiklerinden  emin olun. Birlikte yemek, etkin bir moral kaynağıdır.
 
- Beraber fiziksel aktivite yapın. Büyüklerinizi de alın ve beraber  germe ve denge egzersizlerine başlayın. İnternette yer alan yaşlılara egzersiz  tarifi için programlardan faydalanabilirsiniz.
 
- Arkadaşlarına ulaşması rahatlatabilir. Büyüklerinizin sosyal hayatta  görüştükleri arkadaşlarıyla görüntülü konuşabilmesini sağlayabilirsiniz.  Akranlarıyla temas kurması sıkılmamasına yardımcı olacaktır.
 
- Aile içi iletişimi artırın. Uzaktaki çocukları, torunları ve  akrabalarıyla daha sık görüşmelerini sağlayın. Siz de sohbet edin.
 
- Teknolojik araçlarınızı paylaşın. Biraz yardımcı olursanız akıllı  telefonunuzu, tabletinizi veya bilgisayarınızı kullanabildiklerini göreceksiniz.  Size düşen ise cihazlarınızı büyüklerinizle paylaşmayı öğrenmek.
 
- Birlikte sosyal aktivite yapın. Beraber sinema filmi, dizi, belgesel  seyredin. Bunu yaparken onların sevdiği programı açtığınızdan emin olun.  Seyrederken ilgi gösterin ve telefonunuza dalıp gitmeyin.
 
- Oyun oynayın. İlgi çekici zeka oyunları birçok evde var. Okuma,  büyüklerinizin görme, işitme zorluğu varsa torunuyla takım olabilir. Kolayca sizi  yenebildiklerini göreceksiniz.
 
- Haber programlarını aralıklı açın. Gün boyu devamlı haber seyretmek  böyle zamanlarda farkında olmadan stresin artmasına neden olabilir. Günde 2-3  defa haber bülteni izlemek yeterli olacaktır.
 
- Genel sağlık durumunu gözlemlemeye devam edin."
 
Prof. Dr. Taşçı, "Tedbir alır ve önerilere tam uyarsak çok geçmeden  sıraya geçip büyüklerimizin tekrar ellerinden öpeceğiz, onlarla kucaklaşacağız."  dedi.
 

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap