SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Coronavirüs hava yoluyla bulaşır mı?

Coronavirüs hava yoluyla bulaşır mı?

08 Temmuz 2020 Çarşamba - 09:01

Covid-19’a yol açan virüsün “havadan bulaşma riski” konusunda 32 ülkeden 239 bilim insanının Dünya Sağlık Örgütü’ne mektup yazarak hükümetlerin buna göre önlemler uyarıda bulunması tedirginlik yarattı. Bilim adamlarının çağrısını dikkate alan Dünya Sağlık Örgütünden üst düzey bir yetkili araştırmaların sürdüğünü belirtse de virüsün havadan da bulaştığına dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bilim adamlarının çağrısını dikkate alarak yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) havadan da bulaşabileceği ihtimali üzerinde durmaya başladı. 
Üst düzey bir DSÖ yetkilisi , araştırmaların sürdüğünü belirtse de virüsün havadan da bulaştığına dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.
Dünya genelinde 200’den fazla bilim insanının desteğiyle Dünya Sağlık Örgütü’ne çağrı yapılan açık mektupta Covid-19’un yalnızca direk temas yoluyla değil havadan da bulaşabileceği ihtimali üzerinde durması gerektiği belirtilmişti. 
DSÖ ihtimalin ciddiye alındığı ve araştırmaların sürdüğünü belirtirken DSÖ enfeksiyon kontrol ve önleme teknik şefi Benedetta Allegranzi “Özellikle bazı durumlarda, kalabalık, kapalı, kötü havalandırılan ortamlarda hava yoluyla virüs bulaşı yadsı edilemez. Konuya ilişkin bilgi ve kanıt toplama süreci devam ediyor” dedi.
Dünya Sağlık Örgütü Enfeksiyon Önleme Komitesi, hava yoluyla bulaşmanın küçük bir rol oynama ihtimali olsa da yoğunluklu olarak kanıtların virüs bulaşının doğrudan temas ve damlacık yoluyla olduğunu açıklamıştı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap