SON DAKİKA

Haber > Çayı iftarda çok, sahurda az için

Çayı iftarda çok, sahurda az için

01 Mayıs 2019 Çarşamba - 16:39

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, iftarda yemeğe birden yüklenmemek, sahurda ise kesinlikle karbonhidratlı yiyecekler tüketmemek gerektiğini belirtti.

Bir program için Antalya'ya gelen Sönmez, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Türkiye'de kalp krizinden ölümlerin artmadığını, hastalıkların  arttığını söyledi.
 
  
 Ülkenin her ilinde artık bir kalp cerrahisi ve kardiyoloji merkezi  olduğuna dikkati çeken Sönmez, "Dolayısıyla anında müdahaleler artıyor. Hastalık  arttı ama ölüm sayısı azaldı çünkü ilk dört saat içinde müracaat eden her hastaya  mutlaka hayat kurtarıcı stent konabiliyor. Daha sonra ameliyatlar yapılabiliyor."  diye konuştu.
Sönmez, 20 sene önce son derece kötü hastaları ameliyat ettiklerini  dile getirerek, kişinin hastaneye kalbi çok harap olmuş halde geldiğini  hatırlattı.
 
Kalp krizinden sonraki ilk müdahalelerin hayat kurtarıcı olduğuna  işaret eden Sönmez, kalp şikayetlerinin her mevsimde görüldüğünü ve dikkat etmek  gerektiğini aktardı.
 
   "Arka arka sigara içmek ani ölümlere neden oluyor"
 
Ramazan dolayısıyla özellikle kalp hastalarına çağrıda bulunan Sönmez,  şunları kaydetti:
 
  "Önümüzde ramazan var. Bu konuda cüretkar bir beyanatta bulunuyorum;  bazı meslektaşlarımız bunu söylemekten çekindikleri için gerçekten yanlış  yapıyorlar. Eğer kalp krizi geçirmişse, stent konulmuşsa, by-pass ameliyatı  olmuşsa, bu hastalarımız lütfen oruç tutmasınlar çünkü 16 saatlik susuzluk  süresinde kan çok koyulaşıyor. Kan koyulaşınca akışkanlığı azalıyor. Dolasıyla  mevcut bir by-pass, stent veya yüzde 40-50 problem vermeyen damar pıhtılaşarak  tıkanabilir ve kalp krizi geçirebilirler."
 
Diyabet ve böbrek hastalarının, hamilelerin ve süt verenlerin de oruç  tutmasını önermeyen Sönmez, "Bir başka problemimiz sigara içenler özellikle  iştahla 4-5 sigarayı arka arkaya içiyorlar. Sahurda günlük stoklarını almaya  çalışıyorlar. Bunlarda ani ölümler her zaman görülebilir." dedi.
 
"Beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor"
 
Prof. Dr. Sönmez, ramazanda beslenmeye çok dikkat etmek gerektiğini de  vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
 "İftarda birden yüklenmemek gerekiyor. Tecrübeli, inanışlı insanlar  iftarda hemen bir çorba içerler, gider namaz kılarlar tekrar gelip, devam  ederler. Bu en doğru iftar şeklidir. Sahurda kesinlikle karbonhidratlı şeyler  yememeliler. İftarda çok çay içsinler ama sahurda çok çay içmesinler çünkü çay  idrar söktürücüdür, su kaybettirir. Sahurda bir veya iki yumurta yesinler, günlük  tok tutması için çok gerekli bir yiyecektir. Ne kadar su tüketilmesiyle ilgili  rakam söylemek doğru değil. Yeterli su için idrar renginin açık olması  gerekiyor."

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap