SON DAKİKA

Haber > Sağlık > BioNTech ile Sinovac aşısının karşılaştırmalı antikor oranları açıklandı

BioNTech ile Sinovac aşısının karşılaştırmalı antikor oranları açıklandı

16 Temmuz 2021 Cuma - 11:02

Türkiye'de de uygulanan Pfizer/BioNTech ve Sinovac aşılarının antikor seviyesi ölçüldü. Pfizer/BioNTech aşısının, Sinovac aşısına oranla 10 kat daha fazla antikor yanıtı sağladığı ortaya çıktı.

Yaygın tıp dergisi The Lancet'te yer alan çalışmada; Pfizer/BioNTech'in mRNA aşısı ve Sinovac'ın geleneksel yöntemle geliştirdiği koronavirüs aşısı karşılaştırıldı.

Hong Kong'da yapılan çalışmada; farklı aşılarla gerçekleştirilen aşılamanın etkileri incelendi.

Araştırmaya göre; Hong Kong'da iki doz Pfizer/BioNTech aşısı yapılan sağlık çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Araştırmacılar söz konusu sonuçların, mRNA aşılarının geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşılara kıyasla Sars-CoV-2 ve varyantlarına karşı daha koruyucu olduğunu gösterdiğini savundu.

"Biraz korumanın hiç olmamasından daha iyi" olduğunu söyleyen raporun yazarlarından epidemiyolog Ben Cowling, "Gidip inaktif bir aşı ile aşı olmak, bekleyip aşı olmamaktan açıkça daha iyi. İnaktif aşı sayesinde pek çok hayat kurtarıldı" dedi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap