SON DAKİKA

Haber > Sağlık > Beş dakikada gözlüğe veda

Beş dakikada gözlüğe veda

20 Haziran 2015 Cumartesi - 10:09

Op. Dr. Mehmet Tüysüz lazer hakkında merak edinleri Karadeniz Gazetesi'nden Rabia Uzun Cirav'a anlattı.

Op. Dr. Mehmet Tüysüz; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olup, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde Göz Hastalıkları ihtisasını tamamladı. 10 yıla yakın bir süre İstanbul Şişli Etfal Hastanesinde baş asistan olarak çalıştı. 11 yıldan beri Trabzon’da Karadeniz Lazer Göz Merkezi’nde hizmet veriyor. Op. Dr. Mehmet Tüysüz, katarakt cerrahisindeki en son teknoloji olan FAKO tekniğini Türkiye’de ilk kullanan hekimlerden birisi olup, yıllarca Şişli Etfal Hastanesi’nde Katarakt ve Refraktif Cerrahi birim sorumlusu olarak binlerce hastaya FAKO, yüzlerce hastaya keratoplasti (göz nakli), binlerce hastaya glokom, şaşılık ve diğer göz ameliyatlarını yapmıştır. Ayrıca Trabzon’da ilk göz nakli ameliyatını (Trabzon Numune Hastanesi’nde) gerçekleştirmiştir. Op. Dr. Mehmet Tüysüz, Türkiye'de Excimer Lazer teadvisini İstanbul'da ilk yapan hekimlerden biri olup, 20 yıldan beri ilk bu tedaviyi uygulamakta. Son 11 yıldır da bölge halkı bu teknolojiden faydalanıyor. FAKO, halk arasında lazerle katarakt ameliyatı olarak bilinen yöntem.

Gerçekte bu tedavide lazer ışınları değil ultrasonik dalga gücü kullanılmakta. Bu teknikle katarakt ortalama 2 mm’lik cerrahi kesiden temizleniyor ve yine aynı insizyondan göz içi mercekleri yerleştiriliyor. Çok küçük olan kesi yeri dikiş gerektirmeden kapanıyor ve kendiliğinden iyileşiyor. Lazer göz ameliyatı olan bir çok kişi, hayatında yaptırdıkları en önemli iş olduğunu, büyük bir rahatlık olduğunu ifade ediyorlar. Gözlük ve lens kullanmaktan kurtulmanın müthiş bir duygu olduğunu ifade eden ve sağlık sektöründe camiasından olup, teknolojinin son gelişmelerinden yararlanarak lazer göz ameliyatı olup memnuniyetlerini dile getiren kişiler arasında Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Özcan Acuner, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Doç. Dr. Mert Çiftdemir, eczacı Yıldız İskenderoğlu, eczacı Ümit Kayaalp, KTÜ Yeni Doğan Ünitesi Sorumlusu Başhemşire Dilek Kaptan, hemşire Deniz Omak yer alıyor. Op. Dr. Mehmet Tüysüz lazer hakkında merak edinleri Karadeniz Gazetesi'nden Rabia Uzun Cirav'a anlattı.

Trabzon'da 3000 kişiye uygulandı 

■ Rakamlar bu konuda ne söylüyor? Excimer lazer uygulanan kişi sayısı Amerika'da 10 milyon, Türkiye'de 900 bin kişiye ulaştı. Trabzon'da ise lazer yapılan 3000'e yakın kişi artık gözlük ve lens kullanmıyor. Bu büyük rahatlık.

■ Neden lasik yaptırmalıyız? Yaptırmamız gerekiyor mu? Öncelikle bu hastaların isteğine bağlı. Kişiler gözlüklü görünmek ve artık gözlük ile yaşamak istemiyorlarsa, lens takmaktan bıktıysa, sürekli lens takıp çıkarmak zor geliyorsa veya lens ile ilgili problemleri varsa, uyandığınız zaman gözlüğünüzü aramaktan sıkıldıysanız, bulamadığınız anlarda paniğe kapılıyorsanız, özgüce denize girmek, yağmurda yürümek spor yapmak istiyorsanız, lensler ve gözlükleriniz için yaptığınız harcamalardan kurtulmak istiyorsanız, lasik yaptırmalısınız. Lasik yaptırarak yukarıda bahsettiğim tüm sıkıntıları hayatınızdan çıkarmış olacaksınız. 18

YAŞINI DOLDURMAK ŞART

■ Kimlere lasik uygulanabilir? Öncelikle 18 yaşın üstünde olması gerekiyor hastanın. 15 dereceye kadar miyop, 6 dereceye kadar da hipermetrop ve astigmatizmi olanlara uygulanabilir. Tabi kişiye göre de bu sınırlar değişebiliyor.

■ Lasik tedavi kimlere uygulanmaz? Başta keratokonus olmak üzere, korneada yapısal bozukluğu olan hastalar, kornea kalınlığı belli bir limitin altında olanlara, şiddetli göz kuruluğu olan hastalara, kontrol altına alınmamışsa, aktif üveit durumunda uygulanmaz. Hamilelerde belli dönemlerde uygulaması doğru olmaz.

HALK ARASINDA KARTAL GÖZ OLARAK BİLİNİYOR

■ Wavefront teknolojisinden bahseder misiniz? Halk arasında "Kartal Göz" olarak bilinen bir teknoloji. Wavefront cihazı ile gözdeki tüm tabakaların ölçümünü yapmak mümkün. Elde edilen veriler lazer cihazına yüklenerek kişiye özel lazer yapılır. Bu yöntem klasik lazer tedavisi yapılacak her hastaya uygulanabilir. Özellikle yüzde 100'den fazla görme kapasitesine ulaşmak isteyen herkese uygulanabilir. Doğru ve sağlıklı bir gözlüğe sahip olmak için belirli aşamaların eksiksiz ve mükemmel olması gerekir. Göz bozukluğunun tam ve doğru olarak tespit edilmesi, yazılan gözlük reçetesindeki gözlüğün gözlükçü tarafından doğru ve uygun olarak hazırlanması ve gözlüğü kullanan kişinin gözlüğünü doğru olarak kullanması çok önemlidir. Bunlar içerisinde en önemlisi göz bozukluğunun doğru ve sağlıklı bir şekilde tespit edilmesidir.

Trabzon için çok faydalı olacak

■ Göz hastanesi ne zaman faaliyete geçecek? En kısa sürede faaliyete geçecek. Trabzon için çok faydalı olacak. Hastane açıldığı zaman yurt dışında da bir temsilciliğimiz faaliyete geçecek. Çok daha büyük kapasite ile organizasyonlar planlanarak yapılacak. Belki turlar yapılacak Almanya'dan buraya. Bu sayede daha çok kişi gelecek. Avrupa'dan 500 kişi gelip burada lazer tedavisi yaptırdı. Trabzon için iyi bir rakam ve bizim için önemli. Gürcistan çalışma ve hasta potansiyeli açısından önemli bir yer. Orada bu tedavi yapılmıyor. Tanıtım amaçlı olarak orada da bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Tanıtım gerçekten çok önemli.

En son teknolojiyi kullanıyoruz

Bizim kullandığımız teknoloji dünyanın kullandığı en son teknoloji. Buradan kalkıp lazer tedavisi için İstanbul'a gidenler oluyor mesela. Kime gideceği belli değil, bilmeyen birine de denk gelebilir. Ama burada her gün muhatap olacağı bir yer var. Geldiği zaman aynı doktor ile muhatap olma şansına sahip. Bugün bir kişi tedavi için büyük şehre giderken yanında da mutlaka birini daha götürüyor. Yol uçak, git gel kontrol parası derken neredeyse üç katına mal oluyor buradakinin. Burada her zaman muhatap olabileceği bir hekim bulabiliyor. Her açıdan çok daha avantajlı. 

Detaylı göz muayenesi yapılmalı

■ Lazer yapılmadan önce nasıl bir yol izleniyor? Öncelikle gözün lazer için uygun olup olmadığına karar vermek için detaylı bir göz muayenesi yapmamız gerekiyor. Lasik tedavisi öncesi korneal ultrasonik pakimetre ve topografik muayeneler yapılır. Sağlıklı ölçümler için kontakt lens kullananlar (yumuşak lensler için 2 gün, gaz geçirgen ya da sert lensler için 1 hafta) önceden lenslerini çıkarmaları gerekir. Lazer tedavisinden önce yüz makyajsız ve temiz olmalıdır. Her iki göz aynı anda tedavi edilir. Tedavi esnasında ve sonrasında ağrı ya da acı hissedilmez.

İŞLEM 5 DAKİKA SÜRÜYOR

■ Lazer işlemini nasıl uyguluyorsunuz? Lasik öncesinde gözler damlayla uyuşturulur. Mikrokeratom denilen cihazla gözün saydam tabakası korneadan 130-160 mikronluk bir zar kapak şeklinde kaldırılır. Alttaki dokuya bilgisayar kontrolünde excimer lazer yapılır. Kaldırılmış olan zar eski yerine yapıştırılır. Bir dakika içinde kendi evine yapışma sağlanır. Tedavi süresi de oldukça kısa, yaklaşık beş dakikada işlem bitmiş oluyor.

AYNI GÜN EVİNİZE DÖNEBİLİRSİNİZ

■ Lazer tedavisi sonrasında nelere dikkat etmeleri gerekiyor hastaların? Uygulamadan hemen sonra evinize, ertesi gün de işinize gidebilirsiniz. İlk bir kaç saat hafif batma ve yanma olabilir. Tedaviden hemen sonra kısa bir süre kullanmanı gereken bir iki damlanız olacaktır. Operasyonun ertesi günü göze sabun şampuan kaçırmadan banyo yapmak, gözleri kapalı tutarak yüz yıkamak serbest. 3 hafta gibi bir süre havuza ve denide girilmemeli, 2 hafta boyunca göz makyajı yapılmamalıdır. Gözleri ovalayıp kaşımaktan da kaçınmalarını tavsiye ederim.

Ülkemizde çok daha ekonomik

Yurt dışından ameliyat olmak için de gelenler var. Almanlar bile tedavi olmak için Trabzon'a geliyor. Bu yaz buraya yüzlerce kişi gelecek. Özellikle bayramdan sonrası için randevu almaya başladılar bile. Gerçek sağlık turizmi aslında bu. Burada çok daha uyguna yapılıyor. 20 yıldır bu işin içerisindeyiz. Gurbetçilere hizmet veriyoruz büyük oranda. Gurbetçi hastalarımız da yanındaki arkadaşını getiriyor tedavi için. Burada çok ucuz. Dörtte biri fiyatında. Hem tatil yapıyor hem de tedavilerini yaptırıyorlar. Trabzon bundan yeteri kadar da payını almıyor. Yurt dışında  yayın yapan Türk gazetelerine reklam veriyoruz. O sayede buraya gelen çok hastamız var. İstanbul, Ankara yerine burada bu tedaviyi yaptırmak çok daha uygun.  

Lasik nedir?

Lasik, 22 yıldan fazla süredir uygulanan sonuçları belli bir tedavi yöntemidir. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarının excimer lazer adı verilen özel bir lazerle giderildiği en yaygın ve en güvenilir tekniktir. Lazerle gözün en dış kısmındaki kornea tabakası yeniden şekillendirilerek ışığın retinaya odaklanması sağlanıyor. Uygun gözlere yapıldığında sizlere gözlük ve kontakt lenslerden bağımsız bir hayat sağlıyor.

Rabia Uzun CİRAV

Beğendim
2
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
1
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap