SON DAKİKA

Haber > Olaylar ve Yaşananlar > Olaylar ve Yaşananlar | 31.07.2021

Olaylar ve Yaşananlar | 31.07.2021

31 Temmuz 2021 Cumartesi - 09:00

Olaylar ve Yaşananlar | 31.07.2021

RİZE BELEDİYESİ TAVİZ VERMİYOR

Rize Belediyesi, cadde ve sokaklarda vatandaşın rahatça yürümesini engelleyecek biçimde yapılan kaldırım işgaline yeni düzenleme getirdi. Kentte artık iş yerlerinin önlerine çizilen sarı çizginin dışına ürün yerleştiremeyecek. Belediye tarafından yapılan açıklamada, “sarı çizgi” çalışmasının olumlu karşılandığı ifade edilerek, “Şehrimize uygulanan ‘sarı çizgi’ çalışması, vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza yaptığımız ziyaretler doğrultusunda olumlu tepkiler almış, bu olumlu tepkiler de bu çalışmamızdan dolayı bizlere de mutluluk vermiştir. Bu vesileyle projeye destek veren esnaflarımıza teşekkür ediyor, projenin tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” denildi.

SARAÇ GİTTİ ÖZVAR GELDİ

YÖK Başkanı Yekta Saraç görevden alınarak Cumhurbaşkanlığına danışman olarak atandı. YÖK Başkanlığına ise Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı. Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi. Saraç, 2014'ten bu yana YÖK Başkanı olarak görev yapıyordu. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar'ın YÖK üyesi ve YÖK Başkanı seçilmesine ilişkin karar da Resmi Gazete'de yayımlandı.

BAŞKENT KULİSİ

Ankara’da siyaset arenasında kapı arkasında konuşulan kulislerde AK Parti’nin, yeni anayasa çalışmasında MHP’nin hazırladığı taslaktaki düzenlemelerin birçoğu temel alındı. MHP’nin “tek cumhurbaşkanı yardımcısının seçimle gelmesi” önerisine yeşil ışık yakıldı. Öte yandan taslakta, “kamuda türban serbestisi” ile “sosyal medya düzenlemesi”nin anayasal güvenceye alınacağı belirtildi. AKP’nin üzerinde çalıştığı ve 128 maddeden oluştuğu belirtilen yeni anayasa çalışmasında, MHP’nin hazırladığı anayasa taslağındaki düzenlemelerin birçoğu baz alındı. Buna göre, cumhurbaşkanı yardımcılarının da seçimle gelmesini öneren MHP’nin anayasa çalışmasına AKP yeşil ışık yaktı. Ancak hazırlanan anayasada “tek bir cumhurbaşkanı yardımcısının” olacağına ve o yardımcının da aynı cumhurbaşkanı gibi seçimle geleceğine dikkat çekiliyor.

Öte yandan AKP’nin hazırladığı çalışmada, daha önce gerçekleştirilen Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik düzenlemesinin de “anayasal güvence altına alınması” öngörülüyor. Aynı şekilde “devletin güvenliğine kastedecek sosyal medya paylaşımlarının da önüne geçecek yasal düzenlemenin anayasal güvence altına alınması” planlanıyor.
AKP’nin çalışmasında da aynı MHP’nin taslağında yer alan “milletvekillerinin dokunulmazlığıyla milletvekilliğinin düşme sebeplerine dair belirsizliklerin” altı çiziliyor. Buna göre “terörle iltisakı bulunan milletvekillerinin vekilliğinin, dosya Karma Komisyon’a gittikten sonra, bekletilmeden düşürülmesi” öngörülüyor. Ayrıca “terörle iltisakı kabul edilen bir partinin yeniden başka bir ad altında bir daha açılmamak üzere kapatılmasına” ilişkin kesin hükümlerin yer aldığına dikkat çekiliyor.

SOLOTÜRK RİZE’YE GELİYOR

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi SoloTürk, 4 Ağustos'ta Rize semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirecek. Rize Belediyesi’nin katkılarıyla organize edilecek olan gösteri uçuşu, 4 Ağustos Çarşamba günü saat 18.00’de İslampaşa Mahallesi Rize Belediyesi Sahil Spor Kompleksi ve Çocuk Trafik Eğitim Parkı alanında SOLOTÜRK ekibinin sunumuyla izlenebilecek.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap