SON DAKİKA

Haber > Olaylar ve Yaşananlar | 17.11.2018

Olaylar ve Yaşananlar | 17.11.2018

17 Kasım 2018 Cumartesi - 09:29

PAZAR GÜNÜ TEMAYÜL VAR

AK Parti’de pazar günü temayül yoklaması yapılacak. Parti teşkilatlarının katılacağı bu temayül yoklamasında yaklaşık 1500 partili oy kullanma hakkına sahip. Teşkilat üyelerine şayet AK Partili belediye başkan adaylığı için oy kullanacaksa önce belediye başkanı ile ilgili memnuniyet anketi yapılıyor. Sonrasında ise tercih ettiği iki ismi yazması isteniyor. Ama bu kişinin aday adayı olması şart değil. Aday adayı olmayan kişi ya da belediye başkanının ismi yazılabilir. Sanki aday adaylarının isminin yazılması şart gibi bir anlam çıkartılıyor. Böyle bir durum yok. Herkes istediği ismi yazabilecek. Mevcut belediye başkanını da yazmak mümkün. AK Parti bundan önceki temayül yoklamalarını kamuoyuna hiç açıklamamıştı. O yüzden herkes kafasındaki birinciyi kamuoyuna pompalamıştı. Bakalım bu kez temayülün sonuçları açıklanacak mı? Bize göre açıklanmayacak. Bu arada bu yılki temayül elektronik ortamda yapılacak. Yani bilgisayarla olacak.

YOMRA’DA SEÇİM

Yerel seçimde partilerin aday belirleme çalışmaları devam ederken, Trabzon’un tüm ilçelerinde süreç öncesi ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Yomra’da bu ilçelerden biri, hatta en çok dikkat çekeni. AK Parti’de aday belirleme süreci eş zamanlı devam ederken temayül günü de geldi çattı. Her ne kadar tartışılsa da AK Parti’nin aday adayları arasında mevcut başkan İbrahim Sağıroğlu bir değil iki adım önde. Ancak AK Parti’de Eyyüp Ergan da işaret edilirse şaşırmayın. Ergan görevden kaçmaz, AK Parti’nin içinden gelen bir isim. CHP ve Saadet Partisi’nde ise sessizlik hakim. Bu iki partinin Yomra’da nasıl bir yol haritası izleyeceği henüz net değil. Her iki partinin de genel merkezleri göz kırptığı takdirde ‘İYİ Parti’ ittifakı kaçınılmaz. Peki İYİ Parti’nin sürprizi? Şu anda ilçede tam da konuşulduğu gibi, İYİ Parti’nin ‘adayının’ ismi belirlendi. Evet, günlerdir kulaktan kulağa fısıldanan isim Mustafa Bıyık. Ekibi hazır, sahaya inmeyi bekliyor. Seçimde nasıl bir yol izleyeceğinin stratejisini de geliştirmiş. Meral Hanım ve Koray Bey’in kısa sürede benimsediği bir profil. İYİ Parti ve Koray Aydın Yomra’ya özel önem veriyor. AK Parti için kolay bir seçim olmayacak gibi duruyor. MHP’de ise partisini yıllardır kucaklayan bir isim var: Osman Salih Dilaveroğlu. Hemen akabinde 2014 yerel seçimlerinde MHP’nin belediye başkan adayı olan Muharrem Lütfü Pehlivan var. Ya Dilaveroğlu ya Pehlivan. MHP’de üçüncü bir isim çıkmaz. Bağlayacak olursak, en hareketli ve aday bereketi olan ilçelerden biri Yomra. Kıran kırana, müthiş bir seçim bizleri bekliyor.

BAŞARAN’IN EMANETİ

Rize Ziraat Bahçesi’ne iş insanı Hüseyin Başaran tarafından Avustralya’dan getirilip bağışlanan asırlık manolya ağacı özel korumaya alınmış. Ağaca gözü gibi bakan yetkililer, bahçede en fazla ilgili manolya ağacının çektiğini söylüyorlar.

ÇANKAYA’YA BİR RİZELİ

AK Parti’nin Ankara Çankaya ilçe belediye başkanlığına Rize’nin Pazar ilçesinden olan hemşehrimiz Mimar Azize Basa aday adayı oldu. Basa aday adaylığını öncesi Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki görevinden istifa etti. Azize Basa aynı zamanda Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa’nın kardeşi.

VARAN’A TEKLİF

AK Parti eski milletvekili Sabri Varan’a MHP’den belediye başkan adaylığı için teklif gittiği söyleniyor. Gelen teklifi değerlendirdiği öğrenilen Varan, “MHP Genel Merkezi’nden böyle bir teklifin gelmesi ve bunun da il teşkilatında olumlu karşılanması beni onurlandırmıştır. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve il ve ilçe teşkilatlarını teşekkür ediyorum” dedi.

GİRESUN AK PARTİ’DE

SKM 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için AK Parti Giresun Seçim Koordinasyon Kurulu (SKM) başkanlığını Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Başer’in üstleneceği ileri sürüldü. Parti kulislerinde, Seçim İşleri Koordinasyon Kurulu’nda merkez ilçe yönetim kurulu üyesi Süleyman Şahin, il yönetim kurulu üyeleri Pınar Kahraman, Haldun Şehitoğlu ve Erdem Aydın’ın görev yapacağı, il başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun bu isimleri genel merkez bildireceği iddia edildi.

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap