SON DAKİKA

Haber > Magazin > Sıfır güvenlikli mesai!

Sıfır güvenlikli mesai!

10 Mart 2015 Salı - 14:54

5.katın terasında ustasıyla birlikte çalışan küçük yaştaki çocuk görenlerin yüreğini ağzına getirdi.

Antalya'da yerde çalışan işçiyle çatıda çalışan işçilerin iş güvenliği anlayışı görenleri hayrete düşürdü. Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait köprülü kavşak çalışmasında tüm işçilerin baretli oldukları görülürken aynı bölgede 5. katta terası kapatan ustanın ve çırağının sıfır güvenlikli mesaisi yürekleri ağızlara getirdi.

Hiçbir güvenlik önlemi olmadan terasın beton korkuluklarına çıkan demirci ustası, bir eliyle tentenin demirlerinden tutunup diğer eliyle işini yapmaya çalıştı. Aynı anda yine terasın kapatılan çatısının üzerinde ustasına malzeme desteği veren çocuk yaştaki çırak da ustasından geri kalmadı. Saatler süren çalışmada ne başında baret ne de güvenlik ipi olmadan yerden yaklaşık 30 metre yüksekte görevini yapmaya çalışan demirci ustası korkuluk demirlerine tutunurken çırağı tentenin üzerinde düşmemek için oturarak hareket etmeye çalıştı. Aynı terasta ertesi gün yapılan çalışmada ise iş tamamen ustaya düştü. Tek başına terasın tentesini kapatmaya çalışan usta, zaman zaman tentenin üzerinde bürünerek hareket etmek zorunda kaldı. Zaman zaman rüzgarın çatı kaplamasına kaldırabilecek kadar güçlü estiği çalışma esnasında bazen tek koluyla tentenin demirinden tutunup çatı kaplaması yapmaya çalışan ustanın yerden yaklaşık 30 metre yükseklikteki tehlikeli mesaisi, yerdeki ve terastaki güvenlik önlemi arasındaki ters ilişkiyi de gözler önüne serdi. Saatler süren çalışmasının ardından usta teras korkuluklarının üzerindeki işini bitirip içeri girebildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap