SON DAKİKA

Haber > Magazin > İlkokul öğrencisinin İstiklal Marşı hassasiyeti

İlkokul öğrencisinin İstiklal Marşı hassasiyeti

13 Mayıs 2016 Cuma - 18:29

Niğde'de yağmur nedeniyle okulun koridorlarında yapılan İstiklal Marşı töreni sırasında bahçede bulunan 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi, milli marşın

Küçük yaşına rağmen İstiklal Marşı'na gösterdiği hassasiyetle takdir toplayan Kerim'in örnek davranışı, okulun güvenlik kamerasına yansıdı. Kerim Ertaş: "Yağmur beni rahatsız etmedi, ben Türk çocuğuyum, İstiklal Marşı'na saygım var. Vatanımı, bayrağımı çok seviyorum"

Niğde'de yağmur  nedeniyle okulun koridorlarında yapılan İstiklal Marşı töreni sırasında bahçede  bulunan 9 yaşındaki ilkokul 3. sınıf öğrencisi Kerim Ertaş'ın, milli marşın  okunmaya başlamasıyla yoğun yağış altında tek başına saygı duruşunda beklemesi  güvenlik kamerasına yansıdı.

Merkeze bağlı Kiledere beldesindeki Şehit Emrah Eryılmaz İlkokulu 3.  sınıf öğrencisi Kerim Ertaş, geçen hafta cuma günü son dersten sonra İstiklal  Marşı törenine katılmak için okul bahçesine çıktı.

Okul yönetimi ise yağış nedeniyle İstiklal Marşı töreninin koridorda  yapılmasına karar verdi. Bu karardan haberi olmayan Kerim, törenin her zaman  yapılacağı bahçeye çıktığı sırada, arkadaşları koridordaki törende İstiklal  Marşı'nı okumaya başladı. Kerim, içeri girmek yerine "hazır ol" vaziyetine  geçerek yağmur altında tek başına İstiklal Marşı'nın bitmesini bekledi.

 "Örnek davranış"

Bu hassasiyeti okulun güvenlik kamerasınca kaydedilen Kerim, çocuk  yaşta milli ve manevi değerlere gösterdiği saygıyla arkadaşlarını, öğretmenlerini  ve ailesini duygulandırdı, onların takdirini kazandı.

Okul Müdürü Nazmi Şenkul, cuma günü okul bahçesinde  İstiklal Marşı törenini yapmak için hazırlık yaptıklarını ancak yağış başladığını  söyledi. Bunun üzerine töreni okul içerisindeki koridorda yapmaya karar  verdiklerini anlatan Şenkul, şunları kaydetti: "Ancak Kerim Ertaş isimli öğrencimiz önceden çıkmış, her zamanki tören  alanında yapacağımızı düşünerek orada saygı duruşuna geçmiş. Bunu da gören bir  vatandaşımız da fotoğrafını çekmiş. İstiklal Marşı töreninde hiç kıpırdamadan  yağmurun altında durduğunu güvenlik kameraları aracılığıyla tespit ettik. Örnek  davranışından ötürü kutluyorum. Bundan sonraki öğrenim hayatında da vatanına,  milletine bağlı iyi bir vatandaş olmasını temenni ediyorum."

"Vatanımı, bayrağımı çok seviyorum"

3. sınıf öğrencisi Kerim Ertaş da hava yağışlı olduğu için törenin içeride yapıldığını belirterek, "Ben de tören alanına gitmiştim, o sırada İstiklal Marşı'nın okunduğunu duyunca olduğum yerde kaldım. Yağmur beni rahatsız  etmedi, ben Türk çocuğuyum, İstiklal Marşı'na saygım var. Vatanımı, bayrağımı çok  seviyorum. Büyüğünce polis olmak istiyorum." diye konuştu.

Baba Gökhan Ertaş ise oğlunun okula bağlı olduğunu vurgulayarak, "Okul  sabah saat 8'de başlıyor 1 saat önce okula gider. Öğretmenlerinin katkısı çok  daha fazla. Gurur duydum, yaptığı davranış duygulandırdı." dedi.

Anne Hülya Ertaş ise oğlunun çok duygusal bir çocuk olduğunu  anlatarak, "Şehit olan annelere  çok üzülür. 'Neden bunlar şehit oluyor' diye  sorar. O gün Kerim eve üzeri ıslak geldi. 'Oğlum sen neden dışarıda kaldın?'  dedim. 'Anneciğim orada İstiklal Marşı'nı söylüyorlardı ben de Atamın önünde  saygı duruşunda durdum' dedi. Kerim'den bu davranışı beklerdim, oğlum yeter ki  okusun, kendini kurtarsın." ifadelerini kullandı.

Kerim'in 74 yaşındaki dedesi Kemal Ertaş da torunu Kerim'in okuldan  ıslak halde geldiğini ifade etti.

 Kendisine yağmurun altında İstiklal Marşı okuduğunu anlattığını dile  getiren dede Ertaş, "Dede, ben Türk çocuğuyum Türk  bayrağına ve  İstiklal  Marşı'na  sonsuz saygım var. Onun için ıslanmak benim için önemli değil' dedi.  Böylesi duyarlı çocuklar vatanın teminatıdır." diye konuştu.

Kerim'in sınıf arkadaşlarından Yunus Demirtaş ise arkadaşıyla gurur  duyduğunu söyledi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Süper lig kaldığı yerden devam etmeli mi?

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap