SON DAKİKA

Haber > Magazin > Atanan Vali için bir ilk! Hutbede istendi

Atanan Vali için bir ilk! Hutbede istendi

10 Haziran 2016 Cuma - 18:29

Denizli'de duyanların ilk kez karşılaştığı bir vedalaşma yaşandı. Denizli'ye atanan Vali için Cuma namazında helallik istendi.

Erzurum Pusula Gazetesi'nde Ramazan Köşesi hazırlayan gazeteci - yazar Talat Uzunyaylalı, sosyal medyadan Vali Ahmet Altıparmak'ın hutbede yer alan mesajıyla Erzurum'a veda ettiğini duyurdu. Cuma namazını Dadaşkent'te Merkez Cami'de kıldığını ifade eden Talat Uzunyaylalı,Vali Altıparmak'ın hutbede okunan veda mesajıyla ilgili şunları söyledi:

"Hutbenin sonuna geldiğimizde hutbeyi okuyan imam efendi, 'Üç yıldır Erzurum'da görev yapan değerli valimiz Ahmet Altıparmak'ın tayini Denizli Valiliği'ne çıkmıştır. Kendisi şehrimizden ayrılacaktır. Erzurumlulara olan hakkını helal etmiştir. Erzurumluların da haklarını helal etmelerini istemiştir' şeklinde, hutbenin içinde yer alan bir metni de okudu. Cenaze namazındaki gibi, 'nasıl bilirdiniz, iyi bilirdik', 'hakkınızı helal edin, helal olsun' refleksiyle hepimiz sayın valimizin helallik isteğine 'helal olsun' dedik. Güle güle gitsin ve hayırlı hizmetlerine devam etsin."

İl Müftü Vekilinin bilgisi olmadan hutbeye ilave yapılamayacağına dikkati çeken Uzunyaylalı, 60 yaşını devirmiş bir insan olarak ilk kez böyle bir vedalaşmaya şahit olduğunu belirtti. Uzunyaylalı, "Acaba bu vedalaşmanın yeri hutbe miydi? İl Müftü Vekili Hocaefendi'nin bilgisi olmadan bu ilave hutbeye yapılamaz. Kanaatim, bu vedalaşma, cuma namazı ve cuma hutbesi adabına pek uygun olmamıştır" dedi.

Sosyal medyadaki paylaşımın ardından yapılan eleştirileri yanıtlayan Uzunyaylalı, "Sayın Valimizle şahsen bir alıp veremediğim yok. Mesele Allah'a kulluk için camilerde toplanılan Cuma günü ortada bir zorunluluk da yokken şahsi bir durumun, hutbeye taşınmasının ibadetin ruhuyla örtüşüp örtüşmediğidir" diye konuştu.

Öte yandan Vali Altıparmak'ın veda mesajının Atatürk Üniversitesi kampüsü içindeki 'Divit kalem' şeklindeki minaresiyle dikkat çeken camide de imam tarafından hutbe sırasında okunduğu bildirildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap