SON DAKİKA

Haber > Yeni yıla girerken;

Yeni yıla girerken;

30 Aralık 2017 Cumartesi - 07:00

2017 yılı hafızamızı zorlayacak şekilde çok yoğun geçti. Hatırlamak istemediğimiz bir dizi hoş olmayan, tartışmalar ve çekişmeler ile dış politik sürtüşmeler gündemi adeta alıp getirdi! TSK, Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar sıkıntılara muhatap oldu. Bir taraftan; vatan haini alçak zihniyetlerin saldırısına uğradı, bu yetmedi suçlandı, bu yetmedi; barsaklarımız boşansın söylemi ile en mahrem odalarına girildi, bu yetmedi; bütün kuvvet komutanlıklarının en kaliteli ve yetişmesi yıllar alan kurmay kadroları tasfiye edildi ve bu da yetmedi, bütün bunlara rağmen bu şerefli ordu, Ortadoğu bataklığında “terörist avcılığına” çıkarak, ne kadar büyük bir ordu olduğunu başarı ile her şeye rağmen ortaya koydu.

2015’ten bu yana; 596 sivil, 580 asker, 311 polis, hayatını kaybetti. Korucular, darbe girişiminde ve “Fırat Kalkanı” harekâtında hayatını kaybedenler de dâhil edildiğinde toplam sayı 1864’e ulaşmaktadır. Bu kadar çok can kaybının, bu kadar çok acının yaşandığı başka bir ülke olmadığını bilmenizi istiyorum.

Ekonomik açıdan rekor seviyede büyüme oranının yakalandığı açıklandı. Bu elbette ki sevindirici bir olay. Ancak vatandaşın eleştirileri de tam da bu noktada başlıyor! Diyorlar ki; iyi tamam da, bizim cebimize bir şey girmedi ki! Bu nasıl rekor kıran büyüme!

Eğitim faaliyetlerinde; bu günü yarına erteleyerek, heyecanlı nutuklar atarak durumu idare etmeye çalıştık. Ama bu işin uzmanları esas başarısızlığımızın eğitimde olduğunu ısrarla belirtiyorlar. Ne uluslararası eğitim ölçekleri ile ve ne de yerli ölçeklerle tespit edilmiş bir eğitim başarımızın olmadığı bütün gerçekliğiyle fotoğraflandırılmıştır. Geçmiş yıllarda, sınav ve akademik eğitim çalışmalarında yapılan sahtekârlıkların da gün yüzüne çıkması, mevcut eğitim sistemindeki özgüven duvarını paramparça ederek, yeni nesiller üzerinde olumsuz etkiler bırakmıştır.

Sosyal ve politik alandaki haklı eleştirilere rağmen; altyapı çalışmalarında inkâr edilemeyecek çalışmaların da yapıldığını belirtmek sorumluluğundayız. Yeni köprüler, otoyollar, kentsel dönüşümlerle, şehirlerin çirkin görüntülerinin düzelmeye başlaması, büyük kentlerin trafik sorunlarına; metrolü, metrobüslü, köprülü, kavşaklı çözümler sunulması hepimizin takdir ettiği gelişmeler olarak zihnimizdeki yerini almıştır.

Referandum ile kamuoyunda yapılan yoğun politik söylemlerle çok zaman kaybettik. Toplum adeta, karpuz gibi ortadan ikiye bölündü. Gelecek yarım asrımızın da yaşanacaklarına damgasını vuracak olan bu tartışmaların finali 2019 yılında yapılacak! Daha şimdiden bir dizi “komplo teorisi” söylemleri havada uçuşmaktadır.

Siyasetteki tıkanmışlığın önünü açmak ve siyasete renk katmak için kurulan “İYİ” Parti, dengeli çıkışı ile hem takdir topladı ve hem de hayal kırıklığı oluşturdu! Onu MHP’nin muadili olarak topluma jurnalleyip kolayca tasfiye edebileceklerini hesap edenler yanıldı. Aynı zamanda MHP’den ayrılıp bu partinin ön saflarında yer alacaklarını zannedenler de büyük bir hayal kırıklığına uğradılar! Çünkü yeni siyaset anlayışında duygusallığa yer olmayacaktı!

Bütün bu gelişmelerin ışığında; 2018 yılının, yaşadığımız 2017 yılındaki olayların tekrarlanmadığı, barış ve huzurun ön plana çıktığı, toplumun birbirine “diş bilemediği” haklıya hakkının teslim edildiği, hukukun üstünlüğünün sözde değil özde sağlandığı bir yıl olmasını tüm kalbimle temenni ediyorum.

Daha sağlıklı, daha kazançlı ve daha mutlu bir 2018 yılı yaşanması temennisi ile değerli “Karadeniz gazetesi” okurlarının yeni yıllarını kutlayarak; en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap