SON DAKİKA

Haber > Türmiye'yi alkışlayalım!

Türmiye'yi alkışlayalım!

16 Aralık 2017 Cumartesi - 07:00

Türkiye, Amerikan yönetiminin kendince; Kudüs’ü Israil’in başkenti ilan etmesi üzerine, İslam ülkelerinin temsilcilerini İstanbul’da toplayıp en azından şimdilik “Doğu Kudüs’ün” Filistin’in başkenti olarak kabul edilip ilan ettirilmesi ile on numara bir iş çıkarmıştır. Şimdilik diyoruz çünkü Kudüs’ün bütünü sadece Filistin’in değil, manevi değeri ve önemi sebebi ile İslam âleminin başkenti olacak kadar kıymetli ve vazgeçilemeyecek bir mekândır.

Yıllarca,“ittifak etmemekte ittifak edenler” diye eleştirip dışladığımız Araplar ile Amerika’nın, İngiltere’nin emrinden çıkamayacağını düşündüğümüz İslam ülkelerinin; “tutunacakları bir dal bulunca” nasıl cesaretlendiklerini açık bir şekilde görmüş olduk. Bundan sonrası hiçbir zaman bundan önceki gibi olmayacak. Birkaç zengin Arap devletinin şımarık çocuklar misali, Amerikan bankalarında bulunan milyarlarca dolarının kendilerini her daim koruyabileceği yanılgısı dışında bu konferans Amerikan yönetimine tarihi bir tokat atmıştır. Bunun acısı Trump’ın yüzünden kolay kolay çıkmayacaktır.

Her şeyi Yahudiler, Amerikalılar ayarlar önyargısı beklenmedik bir şekilde, yerle bir edilmiştir. Sadece bu sonuca bakarak bile başta Türkiye olmak üzere; Türkiye’nin davetine uyarak, sonuç bildirgesini imzalayıp dünyaya cesaret ile duyuran bütün İslam ülkelerini gönülden alkışlamamız gerekir.

Her ne kadar, Türkiye’nin liderliğin de, bütün bu elle tutulur, gözle görülür İslam ülkelerinin İstanbul hamlesi ve başarısına rağmen; “küçük nesnelerin gölgeleri güneş batarken büyük olur” diyerek bu başarıyı çeşitli gerekçeler ile görmezden gelmek isteyenler olacaksa da, “güneş doğunca, ay ışığının” hükmü kalmayacaktır, görüyoruz!

Yaklaşık bir asır önce İslam âlemindeki etkinliğini kaybeden Türkiye’nin bu haklı davada önderlik etmesinin kabul edilmesi gerçeği, gelecek açısından çok önemli gelişmelerin “işaret fişeği” kabul edilmelidir. Bu vesile ile İslam ülkelerinin bu “yeni toparlanma gayretlerinin”; insan haklarına, insan ve insanlığa değer veren bütün ülkeler tarafından desteklenip takdir edilmesi beklentimiz vardır.

14 yaşındaki bir çocuğun gözlerini bağlayarak, otuz İsrail askerinin arasında bir başarı gösterisiymiş gibi getirilmesi olayı aslında İsrail’inde, Amerikan’ında artık bölgede bittiğini anlatan en önemli görüntülerdi.

Eski alışkanlıklarımızdan kaynaklanan “bu kararı bu gün aldılar ama” diye başlayarak; bu ülkelerin yarın yan çizebileceğini söylemek ya da en azından ima etmek bile haklı bir eleştiri olarak görülmeyecektir. Bütün dünya gördü ki, Amerika ve İsrail, karşı gelinemeyecek bir güç, eleştirilemeyecek bir kuvvet değilmiş!

Türkiye’nin test edip ettirdiği bu “özgüven dalgası” hale hale bütün İslam devletlerine yayılmalı ve atılan bu sağlam adımın çok değerli olduğu şuuru hızla oluşturulmalıdır. Ve yine Türkiye’nin, girişim ve cesaretlendirmesi ile elde edilen bu kazanım, sadece “iç politik hesap ve beklentilerden dolayı” hafife alınmamalıdır. Kamuoyunun da; Türkiye’yi yönetenlerden, bu yolu açmamak için hassasiyet göstermeleri beklentisi içinde oldukları anlayışla karşılanmalıdır.

Mısır ve Suudi Arabistan’a sarılıp, Orta Doğu'da tutunmaya çalışan Amerika için artık sonun başlangıcına gelinmiştir, ne yaparlarsa yapsınlar, bundan kurtuluş olmayacaktır!

Bütün bu tarihi gelişmelerin “başrol oyunculuğuna” soyunan Türkiye’yi alkışlayalım artık.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap