SON DAKİKA

Haber > Trafikte bu nasıl denetim!

Trafikte bu nasıl denetim!

04 Kasım 2017 Cumartesi - 07:41

Tıp Fakültesine gitmek için meydandan dolmuşa bindik Her zamanki gibi son yolcunun binmesiyle aracımız hareket etti. Kısa sürede Değirmendere’ye indik. TMO silolarının karşısındaki ışıkları yeni geçmiştik ki az ileride trafik denetimi için polislerin hazırlığını bizim gibi aracı kullanan şoförde görmüş olmalı ki; polis noktasını geçer geçmez; hemen telsiz telefon sistemi ile diğer bütün araçlara; “polis çevirmesi” olduğunu anons etti.

Arkadaşlar; polis denetimi var dikkatli olun! Anonsundan sonra; anons sistemi çok yoğun çalışmaya başladı. Herkes bir eksiğinden bahsederek; yolunu değiştirmek için kendi merkezlerinden izin istiyordu. Bu durumdan, denetim yapmak için hazırlanan polis ekibinin haberi elbette ki yoktu. Ama şoför bütün bu konuşulanları aracındaki yolculara dinletmekte bir sakınca görmüyordu! Açıktan açığa yaptıkları yanlışı, hiç umursamadan anons ediyor ve bizlere de dinletiyorlardı! Dünyanın birçok ülkesini gezen, gören ve inceleyen bir insan olarak ben şaşkındım!

Böyle bir denetim ve bu denetimi denetlenecek araç sahiplerine bildiren kontrolsüz bir anons sistemi, acaba dünyanın hangi ülkesinde uygulanabilirdi! Zaman zaman ilçelere de yaptığımız yolculuklarda ayni enteresan durum ile karşılaştım. Bizim gördüklerimizi polisimiz de mutlaka biliyordur, tedbir alınır diye düşünmüştüm. Ama gelinen bu noktada böyle bir tedbirin alınmadığını gördüm.

Devlet gücü bu kadar hafife alınmamalı ve de aldırılmamalıdır diye düşündüm! Denetimler amacına uygun yapılmaz, bu ve benzeri tür yaklaşımlara karşı ciddi tedbirler alınmazsa; daha önce olduğu gibi deniz kıyılarımız; suyunu, elektriğini belediyelerin bağladığı, sonrada devletin yıkmak zorunda kaldığı kaçak yapılarla dolar. Beş milyona yakın araç camlarını renkli filmler ile kapatır. Yaylalarımız yüksek katlı binalar ile özelliklerini kaybeder.

Vatandaş devletini, karşısında; kanunsuzluklara karşı kararlı, tutarlı ve adaletli bulmaz ve bilmez ise yanlışlarla mücadelede başarılı olmak mümkün olmaz! Şoför esnafımız da, yasal denetlemelere karşı bu tür uygulamalar içinde olmamalıdır. Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı da bu durumu mutlaka biliyordur. Bu şoför esnafına yapılmış bir iyilik değildir. Bunun yerine şoförlerimiz oda tarafından “hizmet içi eğitime alınarak” eğitilmeli, aracının eksiklikleri zamanında giderilmeli ve kanunlara karşı arka yolların aranmaması yaklaşımı onlara öğretilmelidir.

Trafik Şube Müdürlüğü yetkililerimizde bu tür “kaçamaklara karşı” gerekli tedbirleri alarak denetim mıntıkası oluşturmalıdır. Denetim noktalarını öyle oluşturmalı ki, denetimden kaçmak isteyen araçlar bir noktadan kaçınca diğer bir noktada mutlaka denetime girmek zorunda olmalıdır. Vatandaş polisin ne yapacağını anlayınca hemen karşı hareketle kendine alternatif uygulamalar oluşturmaktadır. Elbette ki böyle davranması kendisi için doğru olan değildir ama biz böyleyiz işte! Yoksa insan bu sahneleri görünce “böyle denetim olur mu?” demekten kendini alamıyor!

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap