SON DAKİKA

Haber > TRABZON’A PROJE

TRABZON’A PROJE

01 Haziran 2018 Cuma - 08:44

Seçime az var, zaman proje vakti.

Seyyahların hayran olduğu “Tırabzon’da” biz neyi tükettik? Bir insan fabrikası olan Trabzon, kendisine sıra gelince nerede yanlış yapıyor? Beynimi yakan sorular.

Trabzon’a proje, aslında Merkez-Ortahisar’a odaklı projelerdir. İhtiyaçlarımız çok ama bir şehri şehir yapan önemli unsurlardan biri kültür ve sanattır. O zaman başlayalım.

BİR

Kültür ve sanat şehri olmak için hemen festival ateşi yakılmalı. Adana’da “Portakal Çiçeği Festivali” bunu başarmak üzere. Öyle bir sanat şehri ki festival zamanı Trabzon’da hayat durmalı, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından “mutlaka gitmeliyiz” denecek bir festival.

İKİ

Trabzon Senfoni Orkestrası, düşünün şöyle bir; Trabzon Senfonisi Viyana’da, Hakkari’de konserler veriyor. Dünyadan, Türkiye’den ve Karadeniz’den şarkılar bizim senfonide.

ÜÇ

Trabzon ünlülerinin heykelleri, bunlar sadece kariyer yapmış kişiler değil. Şehre mal olmuş, bizi ve gelecek nesilleri düşündürecek vefa heykelleri. Yaylacı bir kadını anlatan bir heykel de olabilir. Şenol Güneş de olabilir.

DÖRT

Trabzon’da ne yapıp edip Trabzon içinden denize girilebilir plajları yeniden oluşturmalı. Tıpkı eski günlerde olduğu gibi. Uzunkum’dan, Ayasofya’dan, Ganita’dan yeniden denize girilmeli.

BEŞ

Kemerkaya veya İskenderpaşa Mahallesi’nde deniz manzaralı bir kütüphane. Ama uyduruk, adı kütüphane küçük bir yer değil. İnsan fabrikası şehre yakışır, Türkiye’nin aşık olduğu Asya’ya örnek bir kütüphane.

ALTI

Trabzon Operası’nı yeniden diriltmeliyiz. Bu operada kentimizin çok kültürlülüğünü ve tiyatro tarihini görmeliyiz. Operayı teşvik etmek için gidenlere ödül verilmeli. 1 ay belediye otobüsüne ücretsiz binmek gibi. Bu işler teşvik edilmeden olmaz.

YEDİ

Şehrimize turist olarak gelenler akşam senfoniye mi, operaya mı, tiyatroya mı, kütüphaneye mi, kafelere mi, deniz kenarına mı, hangisine gitsem diye kendine dert edinmeli. Otelde durmak yok, Trabzon’da hayat sokakta denmeli.

SON

61 proje bulamadım, yerine yedi tanecik kültür ve sanat projesi ile idare edelim. Trabzon yeniden bir kültür ve sanat şehri olmalıdır.

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap