SON DAKİKA

Haber > Tekneler doluysa, tezgahlar neden boş!

Tekneler doluysa, tezgahlar neden boş!

23 Aralık 2017 Cumartesi - 07:20

Sahilde herkeslerin bildiği belli başlı balıkçı teknelerinin yanaşması ve barınması için yapılan limanlar vardır. Biraz dikkatli ve gözlemcilik merakı olan her insan, akşam saatlerinden itibaren bu limanlarda olağandışı bir hareketliliğin başladığını hemen gözlemleyebilir. Gece karanlığı olmasına rağmen, yanıp sönen motor ışıkları altında, martı sürülerinin takip ettiği motorlar hızla limana yaklaşmaktadırlar. Anlaşılan, martılar payını alabilmek için var güçleri ile çığlıklar atıp isteklerini ancak böyle anlatabiliyorlar!

Martıları anlamamız mümkün ancak; motorları, yasal hamsi boyutunun üstünde mi, yoksa altında mı, henüz büyüme çağında olan hamsilerle dolu olduğu için mi acaba bu saatlerde limanlara yanaşmaları merak konusu! “Dip trolleri” ile denizin dibinde ne varsa, süpürülüp, yavru olup olmamasına, gelişkin olup olmamasına bakılmadan teknelerin ambarlarını doldurulduğunu asla düşünmek istemeyiz. Akşam saatlerine kadar bekleyip, uygun olan limanlara yanaşıp, balık yağı yapılması amacı ile tonlarca hamsiyi bekleyen kamyonlara yükleterek fabrikalara gönderiyorlar İddiaları ortalarda dolaştığı için bundan rahatsızlık duymamak mümkün olmuyor! Hiç arzu edilmemesine rağmen iddialar doğrulanırsa; bu yapılan, milyonlarca bölge insanının ihtiyaçlarına karşı büyük bir yanlışlıktır olur!

Peki, sormak gerekli; bu işleri yasal olarak takip edip gerekli iş ve işlemleri yapmakla sorumlu olan “Tarım İl Müdürlüğü, Koruma Kontrol Şube Müdürlüğü”nün denetimlerine rağmen bu yanlış avlanmayı yapmak mümkün olabilir mi? Bunca tedbire rağmen iddia edilen ve yasal standartlar dışında “kaçak balık avcılığı” yapılabilir mi? Bu konuda eksik bilgilendirmeden kaynaklanan bir tedirginlik olduğu söz konusu olabilir! Kamuoyuna bu tür iddialar ile ilgili bir bilgi verilmiş midir? Neden bu yıl hamsi erken bitti? Neden balıkçılarımız Gürcistan’a gidip avlanmak istiyorlar! Kaçak tomruk yakalanınca, tomruklarla birlikte araca devlet el koyup, bir de ilgili kişiye hapis cezası veriyor da; niçin, yavruları ile birlikte, henüz büyüme çağında olan hamsiler avlanıyorsa bu engellenmesin ki! Acaba daha önceki yıllarda yapılan yanlış avlanmaların bu günkü sıkıntılarda etkisi ne kadardır?

Sahil koruma yetkililerinin de bu işleri profesyonelce takip ettiğini biliyoruz. Ellerinde hamsi boyutları ile ilgili bütün bilgiler mutlaka vardır. Peki, iddia edildiği gibi kaçak hamsi tekneleri varsa bunlar mutlaka denetleniyordur. Bu tür kaçak avlanma yapanların limanlara girmesi de mümkün görülmemekle birlikte, bu iddiaların sebebini anlamak mümkün olmuyor! Limanlarda boşaltma yaptığı iddia edilen bu motorlar gözden mi kaçırılıyor? Ayrıca; “Kıyı Koruma” yetkililerinin de bu işlerde ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Bu kadar çok yetkili birim ve önleyici kanun var ki; insan şaşırıyor! Bu durum, her halde sadece bizde olan bir gariplik gibi duruyor! Buna rağmen “kaçak balık avcıları” iddia edildiği gibi işlerini yürütebiliyorsa, bu işte bir “bit yeniği” vardır diye insanın aklından geçmiyor değil!

Bunun yanında bu alanda faaliyet gösteren, balıkçı esnafını bilgilendiren, denizde kuş uçsa haberi olan “su ürünleri kooperatif yetkilileri” var. Eğer anlatılanlar doğru ise ve bu kadar yetkili ve sorumlu makam ve kuruluşa rağmen bu yanlışlar yapılabiliyorsa, bilinmiş olsun ki; insanımızın geleceğine büyük darbe vurulmuş oluyor! Çünkü deniz ürünleri sağlığımızın; olmazsa olmazlarıdır!

Zaten denizde avlanma standartlarına uyulmaması en çok bu alanda faaliyet gösteren “balıkçı esnafına” zarar verir. Söz konusu balıkçı esnafının kendi geleceği açısından bu tür iddiaları doğrulayacak yanlışlıklar içerisinde olacağına inanmıyoruz.

Bu tür yaklaşımlara; müsaade ve müsamaha edilmesi söz konusu bile edilemez, yanlış olur, yetkililerden bu konuda, endişeleri giderici ve yapılan denetimleri anlatan açıklamalar bekliyoruz.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap