SON DAKİKA

Haber > Gümüşhane Üniversitesi'ni zirveye taşıyan bilim ad

Gümüşhane Üniversitesi'ni zirveye taşıyan bilim ad

21 Kasım 2017 Salı - 08:30

21 Ocak 2017 tarihinde, Sayın Cumhurbaşkanının tensipleri ile 15 aday arasından, Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK ile Üniversite adeta “altın çağını” yaşamaktadır. 2 enstitü, 7 fakülte, 10 MYO, 1 yüksekokul ile 2008’den, 2017 yılına kadar çok kısa bir zaman içerisinde devasa bir kampüs oluşturan Gümüşhane Üniversitesi, son yıllarda başarıları ile de sıkça adından bahsettiren üniversitelerimizden biri olmayı başararak, öğrencilerimizin öncelikli tercihleri arasına girmeyi başarmıştır. Dünyanın en iyi 2500 üniversitesi arasına girmeyi başaran G.Ü, Türkiye genelinde de; 148 üniversite içerisinde 54 üniversiteyi geride bırakmayı başarmıştır.

10 tane meslek yüksek okulunun 7 tanesini, akıllı bir yönetim anlayışı ile Gümüşhane’nin ilçelerine kuran Üniversite yönetimi; böylelikle ilçelerin de hem ekonomik ve hem de sosyal ve kültürel yönden kalkınmasına önemli derecede katkı sağlamıştır. Bu önemli çalışmaların başarılmasında etkin bir rolü olan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek aynı zamanda başarılı bir “bilim adamı” olarak da tanınıyor. İdari çalışmalarının yanında, akademik çalışmalarını da ihmal etmeyen Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şimdiye kadar; 18 uluslararası yayın, 43 ulusal yayın, 4 kitap, 9 kitap bölümü, 15 uluslararası tebliğ olmak üzere toplam 89 “bilimsel yayın” gerçekleştirerek önemli bir başarı elde etmiştir.

Bununla da kalmayarak; belki de bu gün Türkiye’de hiçbir üniversite rektörünün yapamadığını yaparak, sırf öğrencilerle gönül bağı kopmasın diye derslere giren Rektörümüz; “Sınıfa girince bütün sıkıntılarımı unutuyorum” diyerek, biz öğretmenlerin de haklı alkışlarını kazanıyordu. Birçok üniversitenin aksine, üniversite ile şehrin barışık tutulmasında etkin bir rolü olan Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; Gümüşhane’de, yediden yetmişe herkesin takdirini kazanmış bir isim olmuştur. Öğrencilerimiz ile ilgili bir işlemimiz olan üniversiteye gittiğimizde; bizi hiç bekletmeden kabul eden Rektörümüzün sohbet arasındaki şu ifadesi, “şehir ile üniversitenin” barışık olduğunun en güzel delili gibiydi!

“Ben şehre inince çayımı esnafla, çorbamı, çobanla içerim diyerek”; insanın gerçek sermayesinin “alçak gönüllülük” olduğunu gösteren Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; Türkiye’nin en derli toplu kampüsüne sahip olduklarını belirterek; şunları anlattı: “Göreve başlayalı bir seneye yakın bir zaman oldu. Üniversitemiz malum ‘hain Feto kadrolarınca’ adeta işgal edilmişti. Öncelikli olarak Üniversitemizi bu hain Feto kadrolarından temizleyerek 34 tanesinin işine son verdik. 15 Temmuz direnişinin sembolü olan Sayın Cumhurbaşkanımızın güvenine layık olmak için, ‘bazı Feto ayağı yerel gazetelerin’ eskiden olduğu gibi üniversitemizde ‘at oynatamadıkları için’ iftira ve engelleme gayretlerine rağmen, gece gündüz çalışmaktayız. Ar-Ge merkezi olmayan, Teknoparkı olmayan, öğrencilerinin Üniversite içinde internet kullanamadığı, şehirden kopuk, açık ve kripto Fetocuların at oynattığı bir üniversiteyi çok şükür kısa zamanda kendi milli kimliğine ulaştırmayı başardık. Öğrencilerimizin bütününü üniversite içerisinde internet kullanma imkânına kavuşturduk.

Milyonlarca yıllık zararla işletilmiş olan ‘kantin ve yüzme havuzunu’ özelleştirerek, üniversiteyi hem zarardan kurtardık hem de milyonlarca lira kar etmesini sağladık. 60 adet bisiklet alarak, kimlik kartını ibra eden her öğrencimize bunları kullanma imkânı sunduk. Başarılı öğrencileri Gümüşhane Üniversitesine çekmek için yapılacak çalışmaları organize edecek Gümüşhane Üniversitesi Vakfının kuruluş çalışmalarını başlattık. Malum Feto zihniyetinden ve destekçilerinden kaynaklanan üniversitemizdeki bölünmüşlüğü ve iç huzursuzluğu ortadan kaldırdık. Açılmamış olan lisans programlarını açtık.

Bazı fakültelere yeni bölümler açtık. Öğretim üyelerimizin sayılarını her geçen gün arttırmaya başladık. Bütün üniversitelerin temel problemi şehirle barışık olmamak olmasına rağmen bizler; gönlümüzü ‘şehrin bütün renklerine’ açarak bu uçurumu ortadan kaldırdık. ‘Gelişen ve Geliştiren Üniversite’ sloganı ile çıktığımız yoldaki rampaları çıkmış durumdayız. Başta Trabzon olmak üzere, Türkiye’nin birçok ilinde bulunan güçlü ‘Gümüşhaneliler lobisi’ ile de el ele vererek; ‘Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemiz ile İletişim Fakültemizin’ Türkiye çapındaki başarılarını, diğer fakültelerimiz ile de yakalayacağımıza inanıyorum. Çok genç ve dinamik akademik kadrolarımız ile çıktığımız yolda, önümüzdeki üniversiteleri tek tek arkamızda bırakacağımıza inanıyorum.

Daha da önemlisi bütün öğrencilerimize barınma imkânı sağladık.” Bu güzel ve heyecanlı anlatımları dinlerken zamanın nasıl geçtiğini doğrusu anlayamadık! Uzun süren sohbetin sonunda bir kere daha anladık ki; bize; Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek gibi; “çayını esnafla, çorbasını çobanla içebilecek” rektörler gerek. Yoksa “konu mankeni insanlarla” yapılacak iş değildir rektörlük görevi! Tebrikler değerli hocam, tebrikler... Bir üniversite öncelikle ve ancak “gönül adamlığı” ile zirveye ulaşır. Siz hiç inmemek, üzere şimdiden o zirveyi hak ettiniz. Allah yardımcınız olsun.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap