SON DAKİKA

Haber > Cumhuriyetimizin rehberi sevgili öğretmenim

Cumhuriyetimizin rehberi sevgili öğretmenim

24 Kasım 2018 Cumartesi - 09:10

Bugün 24 Kasım. Bizleri yetiştiren siz öğretmenlerimizin mutlu günü. Bugünümüzü sevgi, saygı, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle kutluyorum.

Sevgili öğretmenim; 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK 24 Kasım 1928 tarihinde ülkenin geleceğini muallimlere armağan etti. Neden etmiş hiç düşündünüz mü? Cumhuriyetin ilk yıllarını araştırdığımızda bu sorunun cevabı karşımıza çıkmakta. Yeni doğmuş bir ülke, imparatorluktan kalma okuma oranı düşük bir millet, esaretten çıkmak için tüm mücadelesini vermiş, Çanakkale'de öğretmenlerini okuyan öğrencilerini kaybetmiş bir milletten bahsediyoruz.

Büyük önder Türkiye Cumhuriyetini kurunca her şeyin tamamen düzelmeyeceğini çok iyi biliyordu. Milletini cehaletten uzak tutmazsa tekrar esaret günleri geri gelecekti.

Ulu önder milletin okuma yazmayı öğrenmes için ilk olarak harf inkılabını başlattı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali YÜCEL'e;

''Bu millete savaşarak toprak özgürlüğünü öğrettik. Ancak mühim olan fikir özgürlüğüdür, bunu da muallimlerimiz gerçekleştirecektir'' dedi.

İşte bu sözden 90 yıl sonra milletimiz fikir özgürlüğüne kavuştu. Bugün ileri demokrasiden bahsediyorsak bu öğretmenlerimiz sayesinde olmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi kahraman öğretmenler bugün de özveri ile görevlerini yerine getiriyorlar.

Ancak gelin görün ki atanamamış ve başka işlerde sürünen on binlerce öğretmenin bu haftayı kutlaması ne anlam ifade eder?

Ellerindeki diplomalarda maalesef sadece öğretmen yazmaktadır. Atanamayan bu öğretmenlerin branşlarında öğretmen yetiştirilmeye devam etmektedir. İşin en ciddi tarafı budur.

Bu duygularla tekrar bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap