SON DAKİKA

Haber > Avrasya ve Yıldız

Avrasya ve Yıldız

08 Ocak 2019 Salı - 09:22

Kendi fabrikasını 30 yaşında kuran, istihdama katkı koyan Ömer Yıldız 1988 yılında ANAP kurmayları Maçka ilçe başkanlığına getirdi. Aynı yıl yapılacak olan yerel seçimler nedeniyle de parti kurmayları kendisine belediye başkan adayını da sen bul dediler.

Seçimleri kazanacak aday için yapılan çalışmalarda isim tespit edilemeyince Yıldız bu kez kolları sıvayıp belediye başkanlığına talip oldu. Yıldız’ın nasıl bir sonuç alacağı merakla bekleniyordu, çünkü Maçka’da CHP güçlü bir parti olarak seçimde favori gösteriliyordu.

CHP 1965-1977 ve 1984-1989 yıllarında belediye başkanlığı yapan Neşat Karahasanoğlu ile seçime girmedi. Karahasanoğlu ile 1977 yılında girdikleri seçimi Harun Önsel’e karşı kaybeden CHP Trabzon belediye başkan yardımcısı ve ASKF Başkanı Alpaslan Özdemir’i aday göstermişti.

Tahminde bulunanlara, engellemelerde bulunanlara aldırış etmeden seçim yarışına giren Ömer Yıldız ipi göğüsleyerek başkanlık seçimini kazandı. 3 dönem üst üste görev yapan Yıldız ilçeye yıldızlar kazandırmaya başladı. Yıldız, Mehmet Aktürk Maçka Devlet hastanesi, KTÜ Meslek Yüksekokul, Hemşirelik yüksekokulu, İlhan karadeniz Cezine ilköğretim okulu, belediye sosyal tesisleri, düğün salonu, esnaf okulu, stadyum, altyapısı, restoranları ile modern bir Maçka bıraktı.

DP’den Trabzon il başkanlığı da yapan Yıldız’ın gönlünde yanan eğitim ateşi daha fazla yükselmeye başladı. O tarihte FKB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem’in, “Yalıncak’taki binalarımızı eğitimin hizmetine sunmak istiyoruz” sözleri Yıldız’ın kafasında Avrasya Üniversitesi’nin kurulması fikrini doğurdu. Erdem’i ile el ele bu düşüncesini hayata geçirmek isteyen Yıldız’ın, kentte adeta önüne set çekilmek istendi. Erdem’in görevini bırakmasının ardından önüne çıkan engellerle boğuşan Yıldız Trabzon’a ve bölgeye ilk Vakıf Üniversitesi’ni kazandırmak için uğraş vermeye başlar.

Erdem’in görevi bırakmasının ardından FKB’de kendisine sırtını döndü, ihale ile kiraladığı binalar, iptaller ile geri alındı. Yıldız yılmayıp verdiği hukuk mücadelesini kazanıdr. Ardından Akçaabat Düzköy yolunda Tekel’in  110 dönüm arazini, 37 dönümü kapalı alanı ile tahsis eder. O dönemin bakanının desteği ile Yomra yerleşkesini yapar, ardından Türk Telekom’un arazisini satın alıp üniversiteyi hayata geçirir. Bugün öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve çalışan ile 500’ü bulan bir dev kadro oluştu. Öğrenci sayısı ile 5 binin üzerinde öğrenci ile ilimizin bölgemizin göz kamaştıran üniversitesi ile eğitim, bilime hizmet etmeye, ülkemizin her alanında görev alacak öğrenciler yetiştirmeye başladı. 

Bunca engeli aşıp kentin adını Avrasya Üniversitesi ile taçlandıran Ömer Yıldız ve arkadaşlarına herkesin teşekkür edip destek olması gerekir, kazanan Trabzon olacak. Bu nedenle köstek olmaktan vazgeçip Yıldız’ı örnek alarak herkesin Trabzon için böyle bir yatırıma imza atması gerekir.

Bu Haberi Beğendiniz mi?
0

YORUMLAR

550

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap