SON DAKİKA

Haber > Adaylık dönemi ile sınırlı çalışmalar!

Adaylık dönemi ile sınırlı çalışmalar!

09 Aralık 2018 Pazar - 09:37

Yaklaşan mahalli seçimler öncesi siyasi zeminde hareketlilikler en üst düzeye çıkmış bulunmaktadır. Aday adayları gece gündüz koşuşturmaktadırlar. Bir taraftan kendi siyasi tabanlarını ikna etmeye çalışırken, diğer taraftan da; yaşadıkları bölgenin sorunları ile ilgili ilginç görüş ve önerilerini paylaşmaktadırlar. Bu çalışmaların en ilginçleri ise görevde bulunan belediye başkanlarının da aynı yolu tercih etmiş olmalarıdır! Yani sanki onlar yeni seçilecekler, şimdi vadettiklerini görev süresince yapamazlarmış gibi görüş belirtip, yeniden seçilme şanslarını aramaktadırlar. Gerçi bizim toplumumuz balık hafızalı olmakla tanımlandığı için geçmişi kolay unutur! Bu bakımdan mevcut belediye başkanlarına bile; yahu kardeşim madem bunları vadediyorsun şunca zamandır neden yapmadınız diye bile sormazlar! Siyasi taassup, dini taassubun çoğu kez önüne bile geçebilmektedir.

Aday adaylarının hepsini ayni kefeye koymamız elbette ki haksızlık olur ancak merak ettiğimizden sormak isteriz ki; sadece renkli resimlerden ibaret, çeşitli animasyonlarla gazete sayfalarını haftalarca kiralayanların amaçları ne olabilir? Hiçbir bilimsel geçerliliği olmayan, yaklaşık maliyetle proje bedelleri hesap edildiğinde ortaya korkunç rakamların çıktığı bu tür yaklaşımlar aynı zamanda toplumu hafife almak değil midir? En azından bu tür adayların tanıtım çalışmalarının gerçekliğini kendi partilerinin ilgili komisyonları denetleyemez mi?

Anlaşılan seçilip hizmet etmeye değil de, bakın bana, ben de sizdenim demeye getirilen bu yaklaşımların ilgili partilere de kazandıracağı bir şeyin olmadığını söylemeliyiz. Çok değerli belediye başkan aday adaylarımızın eğer topluma değer veriyorlarsa bu tür yaklaşımlardan uzak kalmalarını öneriyoruz. Mevcut belediye başkanlarının da, geçen seçimden itibaren söz verip bu seçim dönemine kadar erteleyip, seçim yaklaşınca hemen etrafına şeritler çekilip, tabelalar astıkları göstermelik çalışmalara halkın artık itibar etmediğini bilmelerini isterim. Hem; şehremini olarak bilinen ve güven duyulan bu insanlara bu davranışları çok da yakışmamaktadır! Bir bakıma insanların gözünün içine baka baka yanlış yapmak ve bundan da medet ummak nasıl bir anlayıştır! Adaylık dönemi ile sınırlı çalışmaları medeni ülkeler artık çoktan terk etti!

Bu açıdan bakıldığında şimdiye kadar Trabzon’da adaylığını açıklayıp projelerini kamuoyu ile paylaşan ve bizleri de toplantısına davet eden en gerçekçi isim Prof. Dr. Atakan Aksoy oldu. Yıllarca ön hazırlığı yapılmış, ekonomik girdi ve çıktı hesapları ile dengelenmiş, uluslararası geçerliliği olan bilimsel ölçütlerle ifadelendirilmiş açıklamalarını keyifle dinlemiş olduğumu söylemek isterim. Ancak bu toplantıda da ilginç bir gelişme yaşadığımı belirtmeliyim. Sayın Atakan Aksoy projelerini anlatırken, salonun üçte biri adeta boşandı! Neden? Çünkü hocamız siyasi söylemlerle toplumsal heyecanları köpürtme yerine, bilimsel verilerle konuşuyordu! Toplum ise bunu istemiyor demek! Kendi adayının konuşmasını bile dinlemeyen, sadece duymak istediklerini bekleyen bir toplumun yapılan yanlışlarda payının olmadığını artık düşünemiyorum! Çok yazık toplum ne hale gelmiş!

YORUMLAR

400

Daha Fazla:

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap