SON DAKİKA

Haber > Karadeniz > Yerel gazetelerin güçlenmesi lazım

Yerel gazetelerin güçlenmesi lazım

10 Ağustos 2017 Perşembe - 11:29

İnternetin basılı mecralar için bir risk olduğunu ifade eden Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, özellikle yerel medyanın yaşatıl

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Trabzon’da basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Trabzon medyasının bir araya geldiği kahvaltıya BİK Trabzon Şube Müdürü Muharrem Mermertaş da katıldı. Üç günlük programa ilk olarak Trabzon’dan başladıklarını, bir sonraki duraklarının Samsun olacağını, ardından da Ordu’ya gideceklerini söyleyen BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Basın İlan Kurumu’nu ve projelerini anlatmayı, gelecek dönem stratejilerini anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

“DEĞİŞİM ŞART”

Trabzon’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Canbey, gazetecilerin sorunlarını dinlerken yerel basının güçlenmesi ve yaşaması gerektiğini söyledi. Trabzon’un basında önde gelen iller arasında bulunduğuna dikkat çeken Canbey, 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde basının önemine vurgu yaparak, gazetelerin bu yönde attıkları başlıkları bir kitapta topladıklarını kaydetti. Kurumun 56 yıldan beri resmi ilan ve reklamlara aracılık ettiğini kaydeden Canbey, “1961 yılından bu yana resmi ilan ve reklamlara aracılık ediyoruz. Basına destek sağlıyoruz. İnternetin hayatımıza girmesiyle bambaşka bir ortama girdik. Öngörülere göre 30-40 yıl içerisinde basılı mecralar ciddi anlamda azalacak. Bu olacaksa bizim buna hazır olmamız lazım. Basılı mecralar da kendilerini dönüştürerek yeni imkanlar oluşturabilirler. Değişim şart” diye konuştu.

“TİRAJ SORUNU ARTIK DÜNYANIN SORUNU”

Kurum olarak asıl görevlerinin basının gelişmesi olduğunu kaydeden Canbey, internet siteleri üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “İnternet siteleri; üzerinde çalıştığımız, kanun hazırlığı yaptığımız, nihayete erdiremediğimiz bir konu. Önümüzdeki dönemlerde muhtemelen bunlar yine gündeme getirilecek ve bu konuda yol alınacak. Gündemimizde olan fakat bir türlü sonuçlandıramadığımız bir konu. Bizim asıl görevimiz basının gelişmesi. Projeler üretmeye gayret ediyoruz. Tiraj sorunu artık dünyanın sorunu. Bununla ilgili sorunları da aşmaya çalışmak lazım. Biz bu konuda elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz. Yerel gazetelerin güçlenmesi, yaşaması lazım” ifadelerini kullandı.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap