SON DAKİKA

Haber > Karadeniz > Trabzon'da bisikletler dağıtıldı

Trabzon'da bisikletler dağıtıldı

24 April 2016 Sunday - 14:42

Sağlık Bakanlığı'nın 'Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı' kapsamında, Trabzon'da bisiklet dağıtımı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik 'Bisiklet Dağıtımı' ve halka yönelik 'Kanser Tarama TIR'ı Açılış Temalı Halk Sağlığı Panayırı' düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
Zağnos Vadisinde yapılan törene, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sulaköseoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, sağlık yöneticileri ve çalışanları, kamu kurumları yöneticileri ve çalışanları, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Törende konuşma yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, hareketsiz yaşamın insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, "Hareketsiz yaşam, modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Meme ve kolon kanserlerinin 4'te bir, diyabet ve iskemik kalp hastalıklarının ise 3'te birinin ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir. Bisiklet kullanımınn fiziksel aktiviteyi artırmada, obezite başta olmak üzere birçok hastalıkla mücadelede en etkin araçlardan biri olduğunu vurgulamıştır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılı içinde okullar ve üniversitelere yaklaşık 40 bin adet bisiklet dağıtımı yapılmıştır. 2016 yılı içinde ise 100 bin adet dağ bisikletinin ortaokullara, 150 bin adet şehir bisikletinin üniversite, kurum ve belediyelere dağıtımı yapılacaktır. Yaklaşık 25 bin adet çocuk bisikleti alınarak dağıtımı yapılacaktır. Bu kapsamda ilimizde 2015 yılı içinde okullara 445 adet bisiklet dağıtımı yapılmıştır. Bugün ise 250'si ilkokul ve 200'ü ortaokul öğrencisi olmak üzere 450 yavrumuza bisiklet verilecek. Bu yıl bin 655 bisiklet daha dağıtıcağız. Böylelikte toplam 2 bin 105 adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır" dedi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sulaköseoğlu'da yaptıkları konuşmada obezite ile mücadelede fiziksel aktivitenin önemine vurgu yaparak dağıtılan bisiklerlerin bu yönde büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Konuşmaların ardından 450 öğrenciye bisiklet dağıtımı yapılırken daha sonra Kanser tarama TIR'ının açılışı yapılarak halk sağlığı panayırı ve stantları gezildi.

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap