SON DAKİKA

Haber > Trabzon > Trabzon'da koronavirüs vakalarında son durum!

Trabzon'da koronavirüs vakalarında son durum!

14 January 2021 Thursday - 12:22

Trabzon'da sıkı tedbirlerle Kovid-19 vaka sayıları düşüşe geçti.

Trabzon'da kasım sonunda artışa geçen, aralık ayında ise en yüksek rakamlara ulaşan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları, alınan tedbirler sayesinde azaldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 40 gün önce Kovid-19 vakalarındaki artışa işaret ettiği Trabzon'da, tedbirlerin sıklaştırılmasıyla vaka sayıları da düşmeye başladı.

Salgının ilk gününden itibaren Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda ve Trabzon Valiliği öncülüğünde ciddi çalışmaların yürütüldüğü kentte, ek tedbirler hayata geçirildi.

İl Sağlık Müdürlüğünce filyasyon ekiplerinin sayısı artırılarak denetimler bulaşma riskinin yüksek olduğu yerlerde yoğunlaştırıldı.

İl Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karar gereği, hareketliliğin en yoğun olduğu bölgelerden Ortahisar ilçe merkezindeki Uzun Sokak ve Kahramanmaraş Caddesi'ne girişler sınırlandırıldı ve Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasına geçildi.

Adalet Sarayı ve Bölge İdare Mahkemesi ile alışveriş merkezlerine de girişlerde HES kodu sorgulaması yapıldı.

Sahil ve meydanlarda, parklardaki oturma alanları ile otobüs duraklarında bilgilendirme faaliyetlerinin yapıldığı kentte, Büyükşehir Belediyesi ekipleri de dezenfektan çalışmalarını artırdı. 

Tüm bu çalışmaların ardından kentteki vaka sayılarında büyük oranda düşüş gözlendi.

"Halkımızdan duyarlılığın devam ettirilmesini talep ediyoruz"

İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, yaptığı açıklamada, alınan tedbirlerin faydalı olduğunu ve Trabzon'daki koronavirüs vakalarının yüzde 50-60 oranında azaldığını söyledi.

Vatandaşlara tedbiri elden bırakmama çağrısı yapan Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Korona vakalarında azalma eğilimi oldu. Bu azalma eğilimi yüzde 50, 60 oranlarına kadar geldi. Vaka rakamımız binlerin üzerine çıkmışken şu anda 200'lü rakamlara kadar geldik. İnşallah daha aşağılara gelmesi için bizim kadar halkımıza da görev düşüyor. Bu seviyeden terse dönmemek adına da teyakkuz durumumuz devam ediyor. Maske, mesafe, temizlik kurallarına harfiyen ayak uyduruyoruz."

Usta, vakaların takibinin ve filyasyon çalışmalarının esnetilmeden devam ettiğini, ekiplerin sahadaki çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdürdüğünü vurgulayarak, "Ekip eksiltmesi yapmadık ama ekip dinlendirmesi yapabiliyoruz. Sahadaki aktif rolümüzü sürdürüyoruz. Gerektiğinde karantina tedbiri almamız gerekiyorsa alıyoruz. Boş vermiş durumda olmadık, olmayacağız da. Bu anlamda halkımızdan da duyarlılığın ve biraz daha özverinin devam etmesini ve maskeyi, mesafeyi ve temizliği sıkı bir şekilde devam ettirilmesini talep ediyoruz." diye konuştu.

Beğendim
15
Sevdim
15
Beğenmedim
53
Üzgün
64
İnanılmaz
67

Yorumlar


550

muhammet
1 ay önce
arkadaşım adamlar maskesiz geziyor vaka sayısı gene az benim tahminim 10.000
Ömer Kaya
1 ay önce
Milleti suçlamak la olmaz. Bu bir tek bizim ülkede yükselen durum değil. Bu virüs illaki tırmanışa geçecekti. Almanya'da Fransa'da İtalya İspanya'da durum daha mı iyi sanki. Çin hariç bütün dünya bu iletle cebelleşiyor. Herkez kendine ve çevresindekilere çeki düzen versin birbirini suçlamasın. Hepimiz suçluyuz.
...
1 ay önce
Şu dönemde Çağrı merkezleri home ofis çalışırken Alo170 çağrı merkezinin iş yerine dönmesi ne demek. Yazık yazık insan haklarını ihlalden başka bir şey değil Hadi siz covid19 olmadınız gelin hep beraber olalım diyemi düşündüler acaba 🤔
TEHDİT YANI BAŞINIZDA
1 ay önce
Şu anki dönemde aynı binada bulunduğunuz Alo 170 çağrı merkezinin faaliyete başlaması ile bu vaka sayılarına katkıda bulunulacaktır. İşe muhtaç diye Orada çalılanların sağlığıyla oynanmamalı. Ki o insanlar akşam olunca çocuğunun annesinin eşinin yanına gidiyor. Bu konuyu dikkate alarak gerekli mercilere iletin lütfen
Ayhan Kayhan
4 ay önce
KORONAVİRUS vakalarının önüne geçilemez.Cunku insanlar serbest bırakıldı işyerleri serbest bırakıldı.Denetim yok denecek kadar az.Eeee nasıl bitecek bu hastalık.kendi kendine biterse lafım yo
Davut SARI
3 ay önce
Kimseye acımıyorum Bir büyüklerin yüzünden okula gidemeyen çocuklar bir de bu musibetle canla başla savaşan sağlık çalışanları hariç
?
5 ay önce
bizim millete az bile....poliside hastane görevliside bizim milletten.....sanki inat için yapıyorlar......
Davut SARI
3 ay önce
Trabzonun korona virüs fotoğrafını çekmek için Eski Fatih yeni adıyla aşıklar parkına gidin görürsünüz.Dip dibe masalarda oturanlar fosur fosur sigara tüttürüyor çay içiyor yemek yiyor.Ne maske ne mesafe, nede hijyen
Necmettin
5 ay önce
Karadeniz gazetesi sizi kiniyorum karaktersizsiniz
Maçka
5 ay önce
Evet evet ver gazi ki ülkeyi yine kapatsınlar siz de Reyting yapıp para kazanın.Bu devlet en büyük yanlışı doktorların ve bu basının aklına uyarak ülkeyi kapatarak yaptı.Hem ülkeyi batırdı,hem de hastalığı bitiremedi.Dolar kaç oldu beyler haberiniz var mı?Hala ülkeyi kapatalım diyenlere söylüyorum 1 ayda batarız.Sonra bu milletin önünde kimse duramaz.Millet bu tantanalarınızdan bıktı artık yahu.Ülke batar ülkeeeeee.
adam
5 ay önce
ülkenin batmasının sebebi corona virüsmüş gibi konuşanlar var.Gülüyorum sadece :D.Ülke 2014 yılından beri çakılıyor.Üretim yok üretim.Bir ülkenin parasının değerini üretim belirler.Gidip müteahhitlere sabah akşam bina yaptırıp yol yapmakla olmaz.Veya doları baskılamak için merkez bankasından 2 yıl içinde 90 milyar dolara yakın para satmakla olmaz.Karşılıksız TL basmakla olmaaaaz olamaz.
Saraloğlu
5 ay önce
Siz gezin maskesiz eliniz arkanızda sonra korona oldum kafa tutuyodunuz koronaya ne oldu.
Avni kutoglu
4 ay önce
Allah size akıl ve fikir versin ..sokağa çıkma yasağının rant için yapıldığını doktorların tavsiyesinin rant için olduğunu düşünen boş beyinler var olduğu sürece bu ülkede bu hastalık yoğun seyredecek tır..çünkü millet bunu siyasi düşünceye karıştırıyor insan hayatı bu
Murat 69
5 ay önce
Tıpkı Bayburtta olduğu gibi dışarıdan gelenlerin artırdığı sonucu çıkıyor. Buna dikkat edin şehirlerarası yolculuklar kısıtlanmalı
FT
4 ay önce
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GERİ GELMEDİĞİ SÜRECE VAKA SAYISINDA AZALMA OLMAZ. İNSANIMIZ NORMALLEŞME SÜRECİNİ MAALESEF TAM OLARAK NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ ALGILAYAMAMIŞ EYLÜL AYINDA TRABZON DA DAHİL OLMAK ÜZERE TÜM ÜLKEDE VAKA SAYISINDA HIZLI BİR ARTIŞ GÖRÜLECEK ÇÜNKÜ HALA BİRİNCİ DALGANIN İKİNCİ FAZINDAYIZ MASKE-MESAFE-TEMİZLİK ( YETERSİZ ARTIK YASAKLAR GERİ GELMELİ)
Fatih
6 ay önce
ilk önce Hastaneleri dezenfekte edin Pandemi Hastanesi olan Kanuni hastanesinin içi hiç temiz degil ve dezenfekte edilmiyor. Kasustu pandemi hastanesinde guvenlik temizlik elemanlari maske bole kullanmiyor. Siz ilkonce kendinize bak8n sonra vatandasi uyarin
B.Ç
7 ay önce
Kimse uyarılmıyor ki herkes herşey normale dönmüş gibi maskesiz çıkıyor geziyor tüm şehir toplanmış sahilde
E.c
7 ay önce
Artar tabi daha da artacak polis bile umursamıyor artık vatandaş maskesiz meydan sahil adam kaynıyor nolcak başka ?

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap