SON DAKİKA

Haber > Trabzon > Trabzon'da Afgan alarmı! Bağrımıza bastık istilacı çıktılar

Trabzon'da Afgan alarmı! Bağrımıza bastık istilacı çıktılar

09 September 2020 Wednesday - 13:19

İran’dan kaçak yollarla Türkiye’ye gelen Afgan mülteciler, son bir buçuk yıldır Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Hızırbey Mahallesi’ni adeta istila etmiş durumda.

Mahallede zaman zaman yaşanan hırsızlık olayları yüzünden evlerini bırakıp köye gidemediklerinden yakınan muhtar azalarından Adnan Boz, “50 senedir bu mahallede yaşıyorum. Son bir buçuk yıldır Afgan mültecilerden büyük sıkıntı yaşıyoruz. Camlardan aşağıya çöplerini atıyorlar, yaptığımız uyarıları da ciddiye almıyorlar. Mahallede çok kalabalık oldukları için çocuklarımız dışarı çıkıp oyun oynayamaz hale geldi. Hatta belli yerleri kapattıkları için sokaktan geçemiyoruz. Bizim artık ne mal ne de can güvenliğimiz kaldı” dedi.

GİDİŞAT KÖTÜYE GİDİYOR

Çalıştıkları iş yerlerinde sigortalarının olmadığını söyleyen Boz, “Sanayi ve hal başta olmak üzere her iki dükkandan birinde Afgan mülteci çalışıyor. Hiçbir sosyal güvenceleri yok. Yaşanan sıkıntıları yetkililere bildirdik. Bize ‘Gerekeni yapacağız’ dediler. Hala bir şey yapılmadı” dedi. Mahalle sakinlerinden Fahri Kılıçarslan ise, “Mahallemizin güzide okullarından Kaledibi İlkokulu’na toplam 30 kişi kayıt yaptırdı. Bunların 24’ü Afgan. Bu çocuklar Türkçe bilmiyor. Nasıl eğitim görecekler? Üstelik bu çocukların bir kısmı madde kullanıyor, biri de tutuklu. Çocuklarımızı okula göndermeye korkar olduk. Gereken neyse bir an önce yapılsın. Mahallemizin eski huzuruna kavuşmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

HABER: EMİN SARAÇ
KAMERA: EROL TAŞKIN

Beğendim
3
Sevdim
9
Beğenmedim
20
Üzgün
0
İnanılmaz
3

Yorumlar


550

Emir diye biri
3 ay önce
Japon kadin avukat Keiko Torioge ile başlamıştı Türkiye'ye yabancılarin girişinin hızlanması. Bunlar yetmezmiş gibi bir de bu pislikler çıktı. Yeter yahu! Azeriler hariç Türkiye'deki tüm yabancıları gönderin, Almanya'daki Türkler de bize gelsin.
Doğan
4 ay önce
Alışmıştı lar üç kişiye 200 300 kişiyle saldırmalara bir garibanın üstüne sürüyle çullanıyordular rabbim dağı görüp kar ı yağdırmış
Fatih
4 ay önce
Noldi la ÜMMETÇİLİK yapaydunuz Verin oylari siz verin
Vatansever
4 ay önce
Kim umursayacak sizi hemen ırkçı derler
Ismail
4 ay önce
Kaçak değil ilticacai çoğu surüyeli
Fırtına 11
4 ay önce
Lan yönetici sanki burda ayımı oynatıyor uz burda insan gibi yorum yapıyoruz ne oldu da yorum yöneticiye takıldı ha yalanmı geçen yıl üçtane kürdü şehrin ortasında saldırdınız şimdi afkanlılar korkuyorsunu neden demekki Kürtler insanmış kimseye zararı yokmuş afkanlılargibi ve MHP liler gibi zararlı degilmiş kürler anldın
S
4 ay önce
Yorum yapanlar yanliş düşünüyosunuz oranin insani kime ne yapacagini cok iyi bilir bugün olan yarın yok olur bunu afganlarda anlar ;)
Davut Yeşilyurt
4 ay önce
Memleketi yabancılar doldurdu yaylaya gittim koyun çobanı afkan inşaata gittim kara sıvacı afkan sonumuz hayirli olsun
Hakan
4 ay önce
Daha bu güzel günler daha çok ağlayacaksınız
ö
4 ay önce
Ne oldi hemşerim Ensarlık zormi geldi!
Pala
4 ay önce
Daha durun bunlar iyi günleriniz reis sizi uçuracak yola devam..

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap