SON DAKİKA

Haber > Köy mezarlığını sattılar!

Köy mezarlığını sattılar!

11 Ocak 2019 Cuma - 09:56

Trabzon Çimenli’de yıllara dayanan bir ‘köy meydanı’ sorunu yılan hikayesine döndü. Mahallelinin iddiasını göre mezarlık olan alan önce arsaya sonra t

Trabzon’un Çimenli mahallesinde yetkili kurumlarla mahkemelik olan vatandaş artık gereğinin yapılmasını istiyor. Yıllara dayanan sorunu anlatan mahalleli adına Recep Şahin, Ekrem Yaylı, Kamil Alpaslan, Tuncay Yavuz, İlyas Erkan ve Ömer Özdemir şunları kaydetti: “Çimenli Köyüne ait tapusu olan 3 bin 600 metrekare yolun kenarında bulunan eski mezarlık alanı, mezarlık alanından çıkartılarak arsaya dönüştürüldü. Bu mezarlıklar kanuna aykırı. Cins tahsisi mevzuata aykırı olmuştur. Trabzon Belediyesiyken mezarlık olan alanın cins tahsisi yapılarak arsaya çevrilmesi hukuksuzdur. Tapusunda mezarlık yazan alan daha sonra revize plan değişikliğinde ticari alana çevrilmesi ise tamamen hukuksuz olmuştur. 6300 sayılı Büyükşehir Kanunuyla Trabzon Büyükşehir olunca biz vatandaş olarak şüphe duymadık. Buranın park, yeşil alan olacağını düşündük.”

HUKUK HİÇE SAYILDI

Mahalleli, “Belediye bize buranın halk adına köy meydanı düzenlemesi yapılacağını söz verdi. Fakat bir gün gazete ilanında gördük ki köy meydanı olacak olan alan satışa çıkartılmış. Mahalle sakinleri bu hukuksuzlukları mahkemeye verdi. Samsun İstinaf Mahkemesi bu zamana kadar yapılan bütün hukuksuz işlemlerin iptaline karar verdi. Bu alanı alan özel üniversiteye, vatandaşlar buranın mahkemelik olduğunu söyledi. Fakat tüm hukuksuzlukları bile bile özel üniversite, ihaleye tek başına girdi ve çabuk çabuk aldı. Hukuk hiçe sayıldı. Belediyenin kendi üretmesi gereken alanı, köy halkı kendi imkanlarıyla atadan, babadan kalma yeri ile kazandırmaya çalışırken belediye rant uğruna sattı. Bu iyi niyetli değildir. Belediye özel üniversitenin bırakın önünde durmayı yardım etmiştir. Belediyeden bize yapılan açıklamada, yapılan yanlışın tespit edildiği ve en kısa sürede düzetileceği yönündedir” ifadelerine yer verdiler.  

Haber: Meryem AKGÜN

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap