SON DAKİKA

Haber > İstinat değil hapishane duvarı

İstinat değil hapishane duvarı

22 Haziran 2019 Cumartesi - 13:29

Petekli Mahallesi’nde yapılan yanlışa kim dur diyecek

Sürmene’de önce kaçak denilip mühürlenen istinat duvarının daha yüksek şekilde yapılmasına ruhsat verilmesi tepkilere neden olurken, vatandaşlar ölüm ile burun buruna yaşar hale getirildi.  İlçe halkı belediyenin bu yanlışa dur demesini bekliyor.
 Sürmene’nin Petekli Mahallesi’nde kaçak ve ruhsatsız yapıldığı tespit edilen istinat duvarı için kaçak tespiti yapıldı, inşaatı mühürlendi, ceza kesildi. Vatandaş duvarın yıkılmasını beklerken, kaçak denilen duvarın bu kez ruhsatlandırılıp daha yüksek yapılmasına izin verilmesi, şaşkınlık yarattı. Yapılan istinat duvarının adeta hapishane duvarına dönüştüğü ve çevresindeki evleri doğal tehlikelere maruz bırakır duruma getirdiği iddia edildi. Doğal yüksekliğin üzerine toprak dolgu ve yığma taş ile yapılan duvar çevredeki evleri tehlike ile burun buruna getirirken duvarın adeta hapishane duvarı gibi yapılmasına göz yumulması çevre sakinleri tarafından tepki görmeye başladı.


EVLER GÖMÜLMÜŞ VAZİYETTE

Yörede yaşayan vatandaşlar “Büyük bölümü ruhsatsız, projesiz ve kontrolsüz yapılan istinat duvarı bölgemizin iklim koşullarına ve arazinin drenaj sağlayacak mühendislik ilkelerine göre yapılmadığı görülmekte. Türk Medeni Kanununun Komşu Hakkı 76 başlıklı 737. Maddesinde ‘Herkes taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkilerini kullanırken, özellikle işletme faaliyeti sürdürürken komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıklardan kaçınmaktan yükümlüdür’ denilmesine rağmen, projesiz başlayan bu duvarın, insan hayatını tehlikeye atacak şekilde devamına izin verilmesi bizleri üzmekte. Duvar ile evlerimiz gömülmüş vaziyete düşürülmüştür” dediler.

SORUMLU BELEDİYE OLACAK

Sürmene Belediyesi’nin vatandaşı tehlike ile burun buruna getirmesine tepki gösteren yöre sakinleri, “İleride doğacak olumsuzlukların sorumlusu belediye olacaktır. Doğal tehlikelerin yaşanacağı aşikar olan bölgemizde önlem alınması yerine tetikleyen adımların atılmasına izin veren bu yanlışın düzeltilmesini istiyoruz” çağrısı yaptı.
Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

Serkan
1 ay önce
Sözde mahalle oldu kanunlar hala köy kanunu.İdareciler büyükşehir ağırlığını kaldıramıyorsa istifa etsin
Metin Öztürk
1 ay önce
Vallahi ülkede adamı olan,parası olan herşeyi yapabilir hale geldi. Şu rezilliğin başka izahı yok.
Hakan
1 ay önce
Bu yapıya ruhsat veren belediye kaç para yediğini de açıklasın. Önce mühürleyip sonra ruhsat vermenin izahı nedir? Ayıp kere ayıp.
Hakan
1 ay önce
İnsanlar öldükten sonra mı dur denecek

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2019 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Radyo ve Televizyon kuruluşudur.

Giriş Yap