SON DAKİKA

Haber > Trabzon > CHP'li Kaya'dan Boztepe Viyadüğüne tepki!

CHP'li Kaya'dan Boztepe Viyadüğüne tepki!

27 Ocak 2022 Perşembe - 13:45

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Kanuni Bulvarı Projesi inşaatında devasa viyadüklerin dikildiği Ortahisar İlçesinin Yenicuma Mahallesi’ni ziyaret ederek mahallelinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti, şehrin silüetinin ve tarihi dokusunun mahvedildiğini söyledi.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ve parti yöneticileriyle beraber Yenicuma Mahallesi’nde vatandaşlarla görüşen Ahmet Kaya, “Mahallenin üzerine apartman yüksekliğinde devasa viyadük ayakları dikilmiş Trabzon’umuzun tarihi simgesi olan Boztepe’mizin bağrına hançer gibi saplanan tünellere giden uçan bir yol yapılıyor. Mahalleye hiçbir faydası yok aksine mahalleyi yok eden, mahalleliyi mağdur eden, binlerce insanın mahalleden göç etmesine sebebiyet veren ve şehrin silüetini mahveden bir yol inşaatı var.

“TÜNELLER VE VİYADÜKLERLE 5 BİN YILLIK BOZTEPE’Yİ KATLETTİLER”

Kanuni Bulvarı’nın Yenicuma Mahallesi’ndeki apartman büyüklüğündeki viyadük ayaklarını yerinde inceleyen ve hemen arkasında tarihi Boztepe’nin yer aldığını belirten Kaya, “Trabzon’la özdeşleşmiş, Trabzon deyince akla ilk gelen yerlerden biri Boztepe’dir. 4 bin 5 bin yıldır hiç kimsenin görüntüsünü bozmadığı, görüntüsüne zarar vermediği Boztepe’miz bağrına bir hançer gibi sağlanan tünellerle, işte son yapılan bu ucube viyadük ayaklarıyla maalesef katledildi. Bu yol değil, resmen Trabzon’a yapılmış bir ihanettir.”

“MAHALLELİYİ YERİNDEN YURDUNDAN EDEN UCUBE BİR YOL”

“Mahallede yaşayan insanlarla konuştuk. bunu aynen böyle tarif ediyor insanlar. Apartman yüksekliğinde devasa viyadük ayakları bunun üstünden uçan bir yol yapılıyor. Mahalleye, buraya hiçbir faydası yok aksine mahalleyi yok eden, mahalleyi bitiren, binlerce insanın mahalleden göç etmesine sebebiyet veren bir yol, bir imalat. Çirkinlik abidesi, vicdanları sızlatan bir yol imalatı. Bu milletin bu devletin milyonlarca lirası oralarda heba ediliyor. İşi bilmeyen, proje nasıl yapılır, yol nasıl yapılır, bundan nasibini almamış insanların tasarladığı, adına yol dedikleri bu ucube nedeniyle burada büyük mağduriyetler oluşmuş.
İki yıla yakın zamandır mahallenin tamamı şantiyeye sahasına dönüşmüş. Yollar çamur içinde. Yağmurlu havalarda çamur içinde olan yollar kuru havalarda tozun toprağın içinde. Mahalle yaşanmaz hale gelmiş. Belediyeden gelip oraları temizleyen, vatandaşa sıkıntınız, derdiniz nedir diye soran bir Allah’ın kulu yok.”

“BUNUN ADI YOL DEĞİL, ŞEHRİN SİLÜETİNİ MAHVEDEN BİR AKILSIZLIK”

“Gerçekten burada büyük sıkıntı var. Yazıktır günahtır bu memleketin bu milletin kaynakları böyle işi bilmeyen insanlar tarafından çarçur ediliyor yok ediliyor. Ve biz bunları söylediğimiz zaman da siz yola karşı mısınız deniliyor. Biz asla yola karşı değiliz, biz akılsızlığa karşıyız. Bunun adı yol değil, bunun adı bu şehre ihanettir. Allah aşkına gelin bir bakın, evlerin üzerinden uçan geçen bir yol yapmışsınız. Yıllardır devam ediyor, kaç yıl sonra biteceği belli değil. Bu şehrin bir silüeti, güzelliği bir estetiği vardı mahalle kültürü vardı. Hepsini yok eden bir yol. Yani bununla ilgili konuşmayalım da neyle ilgili konuşalım bunu eleştirmeyelim de neyi eleştirelim? Vicdanı olanlar gelsinler yerinde tespit yapsınlar bu rezilliği yerinde görsünler. Yeter artık bu akılsızlığın, bu kötü yönetimin bedelini ödemek istemiyoruz. Yeter diyoruz.”

“VATANDAŞIN MALINI YOK PAHASINA KAMULAŞTIRMIŞLAR”

“Yol yapacağız diye vatandaşın elinden evini, arsasını, dükkanını yok pahasına almışlar. Birçok vatandaşın paraları zamanında ödenmemiş. Birçok vatandaşımız mağdur edilmiş. Mahallede esnaflık yapan bir vatandaşımızla görüştük 1000 metrekare dükkanını 200 bin lira paraya satın almışlar vatandaşın elinden. Kamulaştırmada çok büyük haksızlıklar yapılmış. Hala kamulaştırma parasını almayan bir sürü hak sahibi var. Bu kadar mağduriyet yaratan bir yoldan bahsediyoruz.”

Beğendim
0
Sevdim
0
Beğenmedim
0
Üzgün
0
İnanılmaz
0

Yorumlar


550

HALİL İBRAHİM KESKİN
3 ay önce
HAYATLARINDA YAPMAMIŞ GÖRMEMİŞ OLANLAN YAPILANLARA KUSUR ARIYOR OH NE ALA MEMLEKET HADİ LA BAKIN İŞİNİZE
necmı
3 ay önce
Herşeye mualıfsın ahmet kaya bikerede kabul et adamlar yapıyor bu işi boş boş konuşmakla olmuyor senide
Anti
3 ay önce
Bırak ya sanki alp lerden bir yer alt tarafı eski çömlek i denilen harabe binalar sırf muhalefet olsun diye yapilmaz
Geçmişe bir bak
3 ay önce
Boztepeyi imara kim açtı
Yusuf
3 ay önce
Trabzon'un öyle güzel bir sülüeti vardı ki sormayın. Alp dağlarındaki yerleşim yerleri , Hollywood,Los Angeles hep Trabzon u örnek alarak şehir planlaması yapılan yerler..Ne diyorsun hemşerim kaç tane chp li belediye de geldi geçti..şehrin içine ettiniz..sonra sülüetten bahset.bozulsun bu zaten çirkin silüet..ulaşım daha önemli..Akçaabattan iki saatte geliyoruz sen ne konuşuyorsun.ama tabi sizin için öyle bir durum yok.siz çakarlı arabada yollar açık.oh ne güzel değil mi
İhsan
3 ay önce
Alternatif göstermeden eleştiri basit oluyor. Çözümü de şöyle. Projeni sen önce hazırla. Nasıl kıyas yapalım vatandaş olarak.
Yusuf
3 ay önce
Sayın kaya sende başladın her şeye itiraz etmeye bu vatandaş evine işine havadanmı gidecek her yapılana itiraz ediyorsunuz plan proje üretmiyorsunuz olurmu böyle itiraz ettiğiniz bütün projelerden herkes gibi sende yararlanıyorsun planda projede eksiklik mi var yolmu dar onu düzeltmeye çalış bırak bu boş konuştukları sana yakışmıyor

VİDEO

SON DAKİKA

ÇOK OKUNANLAR

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap